Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
12.01.2022 02:25

Informácie k obnove rodinných domov môžu nájsť záujemcovia na novom webe


Ilustračná snímka.


Záujemcovia o obnovu rodinných domov z plánu obnovy postupne nájdu všetky potrebné informácie na novom webe www.obnovdom.sk.


Od utorka (11. 1.) je zatiaľ spustená všeobecná informačná časť a kontaktný formulár. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková.

"Podávať žiadosti o dotácie bude možné až po vyhlásení prvej výzvy, ktorej spustenie je plánované na tretí kvartál roka 2022," uviedla Pšenáková. Dodala, že bude možné pripojiť len projekty na obnovu rodinných domov, ktoré splnia požiadavky na minimálne 30 percent úspory primárnej energie.

Medzi plánované prvky obnovy patrí zateplenie obvodového plášťa, zateplenie strešného plášťa, výmena otvorových konštrukcií, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, odstránenie azbestu nevyhnutné pre ďalšie zateplenie domu či sprievodná dokumentácia, uvádza internetová stránka.

Čoskoro by podľa Pšenákovej mali na webe pribudnúť technické detaily a parametre jednotlivých opatrení na zelenú obnovu rodinných domov. Tie budú preplácané do výšky 50 percent, podotkla.

Záujemcom so žiadosťami o dotáciu na obnovu domov bude pomáhať desať regionálnych kancelárií rozmiestnených po Slovensku. Osem z nich by malo byť v krajských mestách. Momentálne je zriadenie kancelárií vo fáze hľadania vhodných priestorov. "Veríme, že prvú kanceláriu otvoríme minimálne dva mesiace pred spustením výzvy," podotkla Pšenáková. Doplnila, že adresy regionálnych kancelárií budú postupne zverejnené na webe podľa termínu otvorenia.

Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do ich komplexnej obnovy pôjde z miliardového balíka 528 miliónov eur. Envirorezort preto pripravil projekt s názvom Zelené domy, ktorého ambíciou je podporiť minimálne 30 000 projektov obnovy rodinných domov. Zelená obnova rodinných domov bude zahŕňať celý komplex opatrení a zastrešuje ju SAŽP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2021
V Turzovke zavádzajú dve dôležité zmeny v triedení odpadu
Prvou novinkou je vážiaci systém zberu odpadu, druhou to, že bioodpad začínajú triediť aj obyvatelia bytových domov.
viac
13.01.2021
O projekt Zelenej obnovy rodinných domov je záujem
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia žiadajú verejnosť, aby vyčkala na oficiálny začiatok výzvy. Prihlasovať sa skôr, než je zverejnená výzva, nie je potrebné.
viac
26.08.2021
Sociálny podnik KSK pomôže pri svojpomocnej výstavbe domov na Luníku IX
Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja (KSK) pomôže so svojpomocnou výstavbou rodinných domov na Luníku IX. Sumu 100.000 eur na tento účel pre sociálny podnik vyčlenili krajskí poslanci na svojom tohtotýždňovom rokovaní.
viac
12.04.2022
Na dom postavený pred rokom 2013 bude možno požiadať o dotáciu na obnovu
Osoba, ktorá postavila dom pred rokom 2013, bude môcť požiadať o dotáciu na obnovu rodinných domov. Musí v ňom tiež mať trvalé bydlisko viac ako jeden rok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %