Štvrtok 28.11.2024
Dnes má meniny 
Henrieta
°C
24.04.2023 01:30

IEP: Samosprávy a kraje nemajú povinnosť vypracovať si adaptačné stratégie


Ilustračná snímka.


Samosprávy a kraje nemajú povinnosť vypracovať si adaptačné stratégie a plány na zmenu klímy. Na nižšej ako národnej úrovni bolo prijatých 16 plánov a stratégií a štyri z ôsmich samosprávnych krajov si vytvorili vlastné adaptačné stratégie.


Vyplýva to z analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Adaptačné plány a stratégie majú prijaté Bratislavský, Košický, Prešovský a Trnavský kraj. Z miest je to Bratislava, Hlohovec, Kežmarok, Košice, Prešov, Trenčín, Trnava, Zvolen a Žilina. Z mestských častí ich má vypracované bratislavská Karlova Ves a Košice-západ. Adaptačný plán na zmenu klímy má oblasť Horná Ondava a obec Spišská Teplica. Medzinárodnú spoluprácu v rámci adaptácie majú okresy Michalovce a Sobrance spolu s ukrajinským okresom Užhorod.

Rôzne nástroje motivujú samosprávy a kraje k prijímaniu adaptačných plánov. "Ide najmä o podmienku vypracovať si adaptačný plán, ak sa obce chcú uchádzať o Nórske fondy," podotkli analytici. Zároveň poukazujú, že implementácia opatrení v samosprávach nie je pre obce záväzná a nie je ani meraná. Monitorovanie a vyhodnocovanie pokroku v adaptácii na zmenu klímy má na starosti pracovná skupina pre adaptáciu, ktorú vedie ministerstvo životného prostredia.

"V najbližších rokoch bude na adaptáciu k dispozícii viac zdrojov vrátane fondov Európskej únie (EÚ), a preto bude kľúčové ekonomicky efektívne rozdeľovanie financií," uviedol inštitút. Hlavnými finančnými zdrojmi pre adaptačné opatrenia sú fondy EÚ, najmä Európske štrukturálne fondy a Spoločná poľnohospodárska politika. Čiastočným zdrojom financovania boli doteraz Program LIFE Európskej únie a Granty EHP a Nórska.

Program LIFE podporoval rozvoj miestnych adaptačných stratégií, adaptáciu v mestských oblastiach apod. Granty EHP a Nórska podporujú aj budovanie zelenej a modrej infraštruktúry a mäkké opatrenia pre formálne aj neformálne vzdelávanie o zmierňovaní zmeny klímy a adaptácii na ňu, priblížil inštitút. "Celkovo SK-Klima, program financovaný EHP a Nórskymi grantmi, doteraz podporil projekty sumou 19,81 milióna eur. Implementácia programu potrvá do roku 2024," poznamenali analytici.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.07.2021
Výzva na finančnú pomoc: Klíma nás spája
Aj toto leto sme konfrontovaní s tým, ako veľmi nás doháňa klimatická kríza. Obrovské horúčavy, potom strašné dažde, záplavy s tragickými dôsledkami... Niekedy stačí na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny málo.
viac
11.11.2021
Vplyv zmeny klímy na život pociťuje 80 percent Slovákov
Osemdesiat percent Slovákov pociťuje, že zmena klímy má vplyv na ich každodenný život. Šesťdesiat percent si myslí, že Slovensku sa do roku 2050 nepodarí rázne znížiť uhlíkové emisie, ako sa zaviazalo v parížskej dohode. Vyplýva to z prieskumu Európskej investičnej banky (EIB) o klíme.
viac
11.07.2022
BSK vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce, ktoré majú pomôcť znížiť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Prináša širší pohľad na tému adaptácie na dosahy zmeny klímy na lokálnej úrovni.
viac
19.09.2022
Slovensko znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent
Slovensko podľa poslednej národnej inventúry emisií skleníkových plynov znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent v porovnaní s rokom 1990. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %