Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
12.10.2020 01:25

Historické budovy bývalých kúpeľov chcú majitelia zachrániť


Na snímke z 23. septembra 2020 hlavná budova niekdajších vaňových kúpeľov v Levároch v okrese Revúca, ktorú chcú jej vlastníci zachrániť. S týmto cieľom koncom leta zorganizovali prvú brigádu, v rámci ktorej areál kúpeľov vyčistili. Snímka zdroj: (tasr).


Historické budovy niekdajších vaňových kúpeľov v Levároch v Revúckom okrese chcú ich vlastníci zachrániť. S týmto cieľom koncom leta zorganizovali prvú brigádu, v rámci ktorej areál kúpeľov vyčistili. O ich histórii a plánoch na obnovu informoval jeden zo spolumajiteľov Ján Daniš.


„Chceli by sme zachrániť aspoň časť historických budov. Robili sme tu už nejaké klampiarske veci, komíny na hlavnej budove, nové krokvy. Bude však treba urobiť aspoň dve strechy, aby sme aspoň hlavný objekt a jednu ubytovaciu budovu zachránili,” konštatoval Daniš, podľa ktorého si však stav stavieb vyžiada veľké náklady.      

História kúpeľov siaha podľa údajov, ktoré zozbieral, do 18. storočia, keď ich začali využívať miestni pastieri. Skutočné kúpele boli na mieste postavené v prvej tretine 19. storočia a mali šesť drevených vaní. Dnešnú podobu získali v roku 1877, keď došlo k ich väčšej prestavbe.      

„Moji prastarí rodičia Blaškovci kúpili kúpele v roku 1929. Mali kaštieľ v Dolnej Mičinej, ktorý predali a prišli sem na ‚Dolniaky‘. Kúpele prevádzkovali napriek zložitým obdobiam prakticky až do roku 1953. Vtedy boli vysťahovaní a presídlení do dediny,” uviedol majiteľ s tým, že kúpele následne viedol štát cez rôzne organizácie, ale v roku 1962 umožnil jeho starým rodičom návrat a opätovné prevádzkovanie.      

„Boli to vlastne sezónne kúpele. Bohužiaľ, vtedy už neboli zaradené medzi liečivé pramene, stali sa len lokálnymi očistnými kúpeľmi. Prevádzkovať sme ich mohli do roku 1973 a v roku 1978 nám ich vyvlastnili v prospech Odevných závodov Trenčín,” priblížil Daniš s tým, že na mieste malo byť postavené veľké rekreačné stredisko s päťposchodovými budovami.      

Tento plán sa však nikdy nerealizoval a napokon v areáli v prvej polovici 80. rokov vyhĺbili vodári 67-metrový vrt, ktorý zásobuje vodou okolitých šesť dedín. Po roku 1989 bývalí vlastníci požiadali o navrátenie kúpeľov v rámci reštitúcií. „Vtedajší Štátny majetok Šafárikovo nám nehnuteľnosti vydal bez problémov, hoci v zdevastovanom stave. S vodárenskou spoločnosťou sme sa však súdili až do roku 2007,” zakončil Daniš.      

Ako dodala starostka Levár Marta Halászová, je jej veľmi ľúto, že kúpele sú po rokoch v takom zlom stave. „Som, samozrejme, naklonená tomu, aby sa to obnovilo, a samospráva bude rada spolupracovať. Kúpele už vyhľadávajú aj niektorí turisti, keď prídu do dediny, a pýtajú sa, kde stoja,” povedala Halászová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2019
Ďalšie rekonštrukcie za takmer dva milióny eur
Bratislavský samosprávny kraj sa pustil do komplexnej výmeny okien na budovách dvoch škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
viac
14.02.2020
Rekonštrukcia Kolonádového mosta pokračuje podľa harmonogramu
Rekonštrukčné práce na Kolonádovom moste v Piešťanoch pokračujú podľa harmonogramu a nateraz sú približne v polovici.
viac
31.12.2020
KSK začne v roku 2021 s rekonštrukciou objektov bývalých košických polikliník
Košický samosprávny kraj (KSK) by mal v budúcom roku začať rekonštrukcie budov piatich bývalých polikliník v Košiciach, ktorých priestory prenajíma prevažne súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
viac
07.04.2021
Majitelia i užívatelia objektov v pamiatkovej zóne Brezna môžu žiadať o dotáciu
Mesto Brezno na svojom webe zverejnilo začiatkom apríla výzvu na podávanie žiadostí o dotáciu na tento rok z účelového fondu z rozpočtu mesta v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %