Grotta je vybudovaná z tufového a lomového kameňa a má pripomínať tajuplnú ruinu.
Turistickou zaujímavosťou v okolí Trenčianskych Teplíc, za ktorou sa určite oplatí vycestovať je Dubnická grotta s vyhliadkovou vežou. Je jedinečným architektonickým skvostom, ktorý sa nachádza na území Parku J. B. Magina pri Dubnickom kaštieli.
Dubnická Grotta je jednou z dvoch dochovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku a zároveň jedinou zrekonštruovanou. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. Jej ľudový názov je „babylon“. V miniatúre predstavuje hrad stojaci na vysokej skale, s výhľadom do ďalekého okolia.
Grotta je vybudovaná ako letný altánok pravidelného osemuholníkového tvaru z drevenej konštrukcie upevnenej na umelej skalke, vytvorenej z lomového a tufového kameňa, ktorá svojím vzhľadom pripomína ruinu, pozostávajúcu z umelej jaskyne (tal. – grotta). Na oboch stranách vŕšku sa nachádzajú vetracie otvory do podzemia. V stene grotty sú umiestnené erby Gašpara Ilešháziho a jeho ženy Heleny Thurzovej.
Veža pozostáva z troch častí:
- spodná krbová miestnosť, v ktorej sa nachádzajú vytrážové novogotické okná a pôvodná podlaha z riečnych kameňov,
- pôvodne spoločenská miestnosť s novogotickými vytrážovými oknami, v minulosti zariadená nábytkom so šachovým stolíkom a tapetami so strieborným ornamentom,
- vyhliadková časť, z ktorej si návštevníci môžu vychutnať nádherný pohľad na malebné Považie a Vršatec. Pokrýva ju plochá strecha a na jej vrchole je ozdobná guľa so špicom. Okolo vyhliadkovej veže sa nachádza osemstranná galéria ohradená ozdobným železným zábradlím, pričom prístup do galérie a vyhliadkovej veže bol osobitný.
Priestor, ktorý oddeľuje hornú časť vyhliadkovej veže od spodnej, budí dojem priepasti, preklenutej mostíkom. Na vrch vyhliadkovej veže sa vychádza po kamenných schodoch. Mostík je široký asi meter a dlhý dva až tri metre.
Grotta je opradená mnohými rozprávaniami o tajných chodbách vedúcich na Trenčiansky hrad, či ďalších miestnostiach a chodbách v jej neprebádanom podzemí. Údajne z veže grotty bolo možné dovidieť až na Trenčiansky hrad. V 40. rokoch vežu zničil požiar a celá stavba začala chátrať. Rekonštrukčné práce Grotty s vyhliadkovou vežou sa však v septembri roku 2009 pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne zintenzívnili na murive, stropoch, prístupových chodníkoch, vystavali sa nové múry a podlahy, pričom výstavba veže a základnej časti sa realizovala podľa zachovaných dobových fotografií a nákresov. Obnova Grotty s vyhliadkovou vežou bola ukončená v roku 2010.
Viac informácií nájdete na: http://www.dubnickykastiel.sk/grotta-s-vyhliadkovou-vezou/