Sobota 23.11.2024
Dnes má meniny 
Klement
°C
05.09.2017 08:00

Grotta s vyhliadkovou vežou patrí ku skvostom Považia


Grotta je vybudovaná z tufového a lomového kameňa a má pripomínať tajuplnú ruinu.


Turistickou zaujímavosťou v okolí Trenčianskych Teplíc, za ktorou sa určite oplatí vycestovať je Dubnická grotta s vyhliadkovou vežou. Je jedinečným architektonickým skvostom, ktorý sa nachádza na území Parku J. B. Magina pri Dubnickom kaštieli.


Dubnická Grotta je jednou z dvoch dochovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku a zároveň jedinou zrekonštruovanou. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. Jej ľudový názov je „babylon“. V miniatúre predstavuje hrad stojaci na vysokej skale, s výhľadom do ďalekého okolia.

Grotta je vybudovaná ako letný altánok pravidelného osemuholníkového tvaru z drevenej konštrukcie upevnenej na umelej skalke, vytvorenej z lomového a tufového kameňa, ktorá svojím vzhľadom pripomína ruinu, pozostávajúcu z umelej jaskyne (tal. – grotta). Na oboch stranách vŕšku sa nachádzajú vetracie otvory do podzemia. V stene grotty sú umiestnené erby Gašpara Ilešháziho a jeho ženy Heleny Thurzovej.

 

Veža pozostáva z troch častí:

- spodná krbová miestnosť, v ktorej sa nachádzajú vytrážové novogotické okná a pôvodná podlaha z riečnych kameňov,

- pôvodne spoločenská miestnosť s novogotickými vytrážovými oknami, v minulosti zariadená nábytkom so šachovým stolíkom a tapetami so strieborným ornamentom,

- vyhliadková časť, z ktorej si návštevníci môžu vychutnať nádherný pohľad na malebné Považie a Vršatec. Pokrýva ju plochá strecha a na jej vrchole je ozdobná guľa so špicom. Okolo vyhliadkovej veže sa nachádza osemstranná galéria ohradená ozdobným železným zábradlím, pričom prístup do galérie a vyhliadkovej veže bol osobitný.

Priestor, ktorý oddeľuje hornú časť vyhliadkovej veže od spodnej, budí dojem priepasti, preklenutej mostíkom. Na vrch vyhliadkovej veže sa vychádza po kamenných schodoch. Mostík je široký asi meter a dlhý dva až tri metre.

Grotta je opradená mnohými rozprávaniami o tajných chodbách vedúcich na Trenčiansky hrad, či ďalších miestnostiach a chodbách v jej neprebádanom podzemí. Údajne z veže grotty bolo možné dovidieť až na Trenčiansky hrad. V 40. rokoch vežu zničil požiar a celá stavba začala chátrať. Rekonštrukčné práce Grotty s vyhliadkovou vežou sa však v septembri roku 2009 pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne zintenzívnili na murive, stropoch, prístupových chodníkoch, vystavali sa nové múry a podlahy, pričom výstavba veže a základnej časti sa realizovala podľa zachovaných dobových fotografií a nákresov. Obnova Grotty s vyhliadkovou vežou bola ukončená v roku 2010.

Viac informácií nájdete na: http://www.dubnickykastiel.sk/grotta-s-vyhliadkovou-vezou/

Autor: (tr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.08.2016
V Radaticiach chcú okolo miestneho kaštieľa zriadiť park
Centrum dedinky Radatice, okres Prešov, zdobí neskoroklasicistický kaštieľ z polovice 19. storočia. Ten bol pôvodne sídlom tamojších zemepánov, dnes je tu obecný úrad, knižnica a spoločenské miestnosti využívajú aj miestni seniori.
viac
15.04.2020
Mesto ukončilo ďalšiu etapu rekonštrukcie kaštieľa Migazziovcov
Mestské stredisko kultúry a športu (MSKŠ) v Zlatých Moravciach ukončilo výmenu okien na hornom poschodí kaštieľa Migazziovcov.
viac
03.12.2020
Šaľa zrekonštruovala vstup do renesančného kaštieľa
Mesto Šaľa obnovilo vstup do renesančného kaštieľa v meste. Rekonštrukcia bola spolufinancovaná na základe grantovej zmluvy z finančných prostriedkov poskytnutých občianskym združením Juvamen v sume 5000 eur, informovala samospráva.
viac
19.04.2021
Dubnica nad Váhom opraví časť historického kaštieľa i priľahlý svah
Zabezpečiť stabilizáciu krídla historického kaštieľa zo 17. storočia v Dubnici nad Váhom a priľahlého svahu má oprava naplánovaná na tri mesiace. Podľa hovorkyne mesta Veroniky Rezákovej si vyžiada investíciu viac ako 250 000 eur, ktorá je zabezpečená z rezervného fondu mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %