Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
10.09.2022 08:55

Fiľakovo získalo dotáciu na pokračovanie výstavby cyklochodníka


Nová časť cyklochodníka v dĺžke 292,30 m bude mať šírku 2,50 m a rozdelená bude do dvoch pruhov – pre peších a pre cyklistov.


Samospráva Fiľakova získala dotáciu na výstavbu druhej etapy cyklochodníka spájajúceho železničnú stanicu s priemyselnou zónou. Prvú etapu mesto zrealizovalo v roku 2020.


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR schválilo mestu žiadosť o dotáciu vo výške 187-tisíc eur. Vďaka nej postavia druhú etapu cyklotrasy, ktorá bude spájať autobusovú stanicu so začiatkom priemyselnej zóny. Viesť bude popri ceste II/571 s pokračovaním pozdĺž cesty III/2670 v smere na obec Šávoľ. Obe cesty sú v správe VÚC a vedú k drvivej väčšine priemyselných závodov sídliacich v meste. Hustota premávky je veľmi vysoká, podľa meraní z roku 2020 tadiaľ prešlo za jeden deň 2106 vozidiel, vrátane kamiónov zabezpečujúcich prepravu pre miestne podniky. „Chodník pri ceste je pre peších v dezolátnom stave, pre cyklistov pruh úplne chýba. Denne po tejto ceste prejdú stovky ľudí do a zo zamestnania, čo je pri danej hustote premávky nebezpečné. Nový asfaltový cyklochodník okrem podpory ekologickej dopravy prispeje k výraznému zvýšeniu bezpečnosti v tejto časti mesta,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs.

Nová časť cyklochodníka v dĺžke 292,30 m bude mať šírku 2,50 m a rozdelená bude do dvoch pruhov – pre peších a pre cyklistov. Vďaka bezbariérovosti zabezpečí bezpečný pohyb aj osobám so zdravotným postihnutím. Vzniknú tu nové dažďové vpuste, osadia nové verejné osvetlenie a pribudne aj prístreškom s parkovacími miestami pre bicykle a s nabíjacími stojanmi pre elektrobicykle. Práce by sa mali začať na jar budúceho roka.

Projekt výstavby cyklochodníka je rozdelený do štyroch etáp. V prvej vybudovalo mesto časť spájajúcu železničnú stanicu s parkom. Mestským parkom vedie pôvodná časť cyklochodníka, na ktorú sa na jej konci napojí nový úsek vedúci po priemyselnú zónu (aktuálna etapa). V ďalších dvoch etapách plánuje mesto dobudovať cyklochodník až po koniec priemyselnej zóny pri areáli podniku Ekoltech.

Autor: (ts-mesto Fiľakovo)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.02.2017
Nitru a Vráble spojí nový cyklistický chodník
Mestá Nitru a Vráble spojí nový 18-kilometrový cyklistický chodník. Prvé dve etapy jeho výstavby už majú stavebné povolenie.
viac
16.01.2018
Pokračovanie výstavby obchvatu Brezna je na dobrej ceste
Minister dopravy Arpád Érsek listom informoval primátora Brezna o pokračovaní v príprave prvého úseku druhej etapy obchvatu mesta. Zabezpečené sú už všetky stupne projektovej dokumentácie.
viac
24.04.2020
Zazmluvnené projekty mesto zrealizuje napriek koronakríze
Mestské zastupiteľstvo vo Fiľakove schválilo návrh, na základe ktorého bude samospráva pokračovať v projektoch, na ktoré už má zazmluvnené finančné prostriedky.
viac
26.09.2022
BBSK získal na cyklotrasu z Poltára do R. Soboty ďalších takmer 5 miliónov eur
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal z eurofondov dotáciu na druhú etapu cyklotrasy medzi Poltárom a Rimavskou Sobotou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %