Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
02.08.2022 01:30

Enormné zvyšovanie cien materiálov stoplo stavbu kompostárne


Ilustračná snímka.


Enormné zvyšovanie cien vstupov a materiálov sa dotkne aj plánovaných investícií v Očovej v okrese Zvolen.


Samospráva musela z tohto dôvodu nedávno vypovedať zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z eurofondov, ktorý získala na projekt výstavby malej kompostárne.

"Predražuje sa každý výrobný proces, zvyšuje sa konečná cena každého produktu, ktorý kupujeme. Má to vplyv aj na investičné akcie, ktoré sme plánovali realizovať," uviedol starosta Ján Senko.

Ako ďalej informoval, firma, ktorá mala realizovať výstavbu malej kompostárne, vedeniu obce oznámila, že v dôsledku skokového nárastu cien stavebných materiálov, energií, ocele a iných komodít nie je schopná zhotoviť dielo za vysúťaženú cenu, ktorá sa v prepočte zvýšila zhruba o 35 percent. Zároveň upozornila na zhoršenú dostupnosť materiálov, ktoré by mohli viesť k nevyhnutnému posunu termínu dokončenia diela.

"Vzhľadom na to žiadala o zvýšenie ceny alebo navrhla ukončenie zmluvy. V prípade nového verejného obstarávania by sme však nevedeli garantovať stanovený termín ukončenia stavby, a preto sme po konzultáciách s riadiacim orgánom požiadali o mimoriadne ukončenie zmluvného vzťahu výpoveďou zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku," konštatoval Senko. Ukončenie zmluvného vzťahu bolo už odsúhlasené aj obecným zastupiteľstvom.

Podľa starostu súčasná situácia viedla aj telekomunikačnú spoločnosť k rozhodnutiu zatiaľ nezačať s rozširovaním verejnej elektronickej telekomunikačnej siete v obci. "Toto rozhodnutie malo vplyv aj na plánovanú výstavbu chodníka na Ulici SNP, pretože sa počítalo s prekládkou niektorých telekomunikačných stĺpov v miestach výstavby chodníka," pripomenul starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Národný futbalový štadión by mali začať stavať v priebehu nasledujúcich týždňov
Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave by sa mala začať v priebehu nasledujúcich týždňov. Predpokladá to Peter Borák zo spoločnosti KPMG, ktorá v rámci tohto projektu poskytuje ministerstvu školstva poradenstvo.
viac
22.09.2017
Do kúpeľov už aj na bicykli
K podpísanej zmluve o výstavbe prvej časti Vážskej cyklotrasy vedúcej od hranice s Trnavským samosprávnym krajom do Nového Mesta nad Váhom pribudol podpis druhej zmluvy. Na základe nej kraj v dohľadnej dobe postaví aj druhý úsek Vážskej cyklomagistrály, a to na úseku Púchov – Nosická priehrada.
viac
31.10.2019
V Piešťanoch začali s výstavbou kompostárne, ročne spracuje 4000 ton odpadu
Kompostáreň na zvýšenie miery zhodnocovania odpadov so zameraním na ich opätovné použitie a recykláciu začali v tomto týždni budovať v Piešťanoch. Podľa hovorkyne mesta Drahomíry Moretovej by mala ročne spracovávať zhruba 4000 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
viac
17.01.2022
OLO plánuje postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň v SR
Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) plánuje v hlavnom meste postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň na Slovensku. Vybudovať ju chce v mestskej časti Podunajské Biskupice v lokalite Vlčie hrdlo, v susedstve priemyselného areálu Slovnaft.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %