Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
12.05.2018 10:00

Dvojdňové podujatie na Orave pripomenie život a dielo M. Kukučína


Pozvánka - výrez plagátu


Život a dielo zakladateľa modernej slovenskej prózy Martina Kukučína pripomenie slávnostné dvojdňové podujatie s názvom Dni Martina Kukučína, ktoré sa uskutoční 18. a 20. mája v Dolnom Kubíne a v oravskej obci Jasenová.


Spomienkovú akciu organizuje Oravské kultúrne stredisko (OKS) v Dolnom Kubíne v spolupráci s ďalšími subjektmi pri príležitosti 90. výročia jeho úmrtia. TASR informovala Zdenka Prílepková z OKS.

Slávnostného podujatia sa okrem slovenských návštevníkov zúčastnia aj zástupcovia miest a obcí Chorvátska, v ktorých významný oravský rodák pôsobil. „Program sa začne v piatok 18. mája v aule Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne o jedenástej hodine slávnostnou akadémiou,“ uviedla Prílepková.       

Nedeľňajšia (20. 5.) časť spomienkovej akcie bude situovaná do obce Jasenová, rodiska Kukučína. Význam podujatia podčiarknu slávnostné služby Božie v tamojšom evanjelickom kostole, ktoré bude slúžiť biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Slavomír Sabol. „Súčasťou programu bude aj prehliadka prozaikovho rodného domu. Vyvrcholením dní bude program Spomínanie na Martina Kukučína o štrnástej hodine v Kultúrnom dome v Jasenovej,“ doplnila pracovníčka OKS. Sprievodnými aktivitami budú dve výstavy – v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne a v Jasenovej.       

Martin Kukučín sa narodil 17. mája 1860 v oravskej obci Jasenová ako Matej Bencúr v rodine Jána Bencúra Juriša a Zuzany, rodenej Paškovej. Vzdelanie získal na vyššom evanjelickom gymnáziu a zavŕšil ho štúdiom medicíny.  Práve medicína ho zaviala do Chorvátska na ostrov Brač, kde pôsobil ako lekár, ale pokračoval aj vo svojej literárnej tvorbe. Spolu s manželkou Pericou Didoličovou odišiel v roku 1908 do Čile. Svoju životnú cestu ukončil v Chorvátsku 21. mája 1928.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2017
Oravská mozaika z kávových zŕn je svetovým unikátom
Roman Florek, tvorca rekordne veľkej mozaiky z viac ako štyroch miliónov kávových zŕn umiestnených na stenách múzea kávy Oravakafe v hornooravskej obci Krušetnica (okres Námestovo), si za svoj svetový unikát prevzal ďalší certifikát.
viac
19.05.2017
Deň matiek oslávili aj v Žabokrekoch
Druhá májová nedeľa už tradične patrila všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenuli v piatok 12. mája 2017 v kultúrnom dome v Žabokrekoch.
viac
23.05.2017
Mosty kultúry II.
Ďalšia, v poradí už druhá časť tvorivých dielní, pozostávajúca z cyklu prezentácií a panelových diskusií určených pre vybraných žiakov stredných škôl sa uskutoční opäť v priestoroch Centra voľného času Kamarát. Termín prezentácie bude 26. mája 2017.
viac
22.11.2017
Spomienka na Andreja Radlinského v Bratislave
V Primaciálnom paláci v Bratislave si nielen Oravci sprítomnia život významného rodáka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %