Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
27.04.2019 04:10

Druhá úprava rozpočtu prinesie častejšie čistenie ciest aj viac kosení


Ilustračná snímka (msú)


Žilinskí poslanci na svojom aprílovom zasadnutí schválili druhú úpravu rozpočtu. Ten sa navýši z pôvodných 78 409 051 eur na 85 287 627 eur, teda o takmer 7 miliónov eur.


Finančné opatrenia prijaté v rámci mestského rozpočtu budú viesť k skvalitneniu a zlepšeniu života občanov v meste. Jedným z mnohých opatrení je napríklad zvýšenie frekvencie čistenia ciest a chodníkov. Pre tieto účely sa financie v mestskej kase upravili o viac ako 257 000 eur.

Vďaka tomuto navýšeniu sa budú čistiť miestne komunikácie po zimnej údržbe v centre mesta a v časti Malá Praha trikrát, na sídliskách Hliny, Vlčince, Solinky a Hájik dvakrát a v ostatných mestských častiach sa budú cesty zametať približne raz za mesiac. „ O viac ako 70 tisíc eur sme navýšili rozpočet na čistenie chodníkov od zimného posypu. Vzhľadom k úprave legislatívy, podľa ktorej sme museli zabezpečovať zimnú údržbu aj na chodníkoch, nám vznikla nová povinnosť v podobe zametania chodníkov,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne. Celkovo ide o približne 462 000 m2 chodníkov, ktoré je potrebné po skončení obdobia zimnej údržby pozametať od posypu. Zvýšila sa tiež frekvencia strojného zametania chodníkov počas letnej údržby.

Suma 100 000 eur bola vyčlenená na rozsiahlejšie opravy ciest a chodníkov na území mesta, na základe podnetov od občanov, ktoré mesto zozbieralo za posledné tri roky. O ďalších necelých 77 000 eur navýšili mestskí poslanci rozpočet na kosenie. Pridalo sa jedno kosenie v lokalitách, ktoré sa momentálne kosia štyrikrát ročne. Ide najmä o sídliská, v ktorých bude možné po tejto úprave rozpočtu kosiť päťkrát za rok. Mesto bude môcť vďaka zmenám v rozpočte zrealizovať pasport mostných objektov vo svojej správe, vrátane ich diagnostiky, na základe ktorého sa určí ich stav.

O viac ako 400 tisíc eur sa navýšili financie aj na Mestskú políciu v Žiline. Zvýšenie objemu rozpočtovaných výdavkov súvisí s plánovaným prijatím nových príslušníkov mestskej polície či so zvýšením minimálnej mzdy.

„Máme veľa oblastí, do ktorých je potrebné investovať, no, žiaľ, iba obmedzenú výšku finančných prostriedkov. Som rád, že sa nám podarilo schváliť v poradí už druhú úpravu rozpočtu, vďaka ktorej zlepšíme situáciu, či už v oblasti čistenia mesta, opravy miestnych ciest, alebo v oblasti verejného poriadku,“ uzavrel primátor mesta.

 

Autor: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.01.2017
Nové Mesto používa proti snehu a ľadu ekologický zeolit s ekosoľou
Bratislavské Nové Mesto bojuje proti tohtoročnému snehu a ľadu na komunikáciách a chodníkoch vo svojej správe špeciálnou horninou zeolit. Tú zmiešava s ekologickou soľou, aby bola zmes šetrná k životnému prostrediu, faune i flóre.
viac
16.03.2017
Mesto Žilina aj v roku 2017 podporí Hodinu Zeme
Projekt Hodina Zeme je celosvetová ekologická akcia zameraná na ochranu našej planéty Zem. Na Slovensku sa uskutoční už po ôsmykrát a mesto Žilina sa opäť do projektu zapojí tým, že v sobotu 25. marca 2017 zhasne od 20:30 do 21:30 hod. osvetlenie Katedrály Najsvätejšej Trojice a balustrády.
viac
21.01.2019
Výzva na podporu životného prostredia a rozvoja vidieka do konca januára
Bratislavský samosprávny kraj v súlade so všeobecne záväzným nariadením Bratislavského samosprávneho kraja č. 5/2018 o poskytovaní dotácií z rozpočtu BSK zverejnil 27. novembra 2018 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
06.05.2020
Žilina predpokladá výpadky v rozpočte až do výšky 9 mil. eur
Výpadok príjmov rozpočtu vo výške až 9 mil. eur predpokladá mesto Žilina v dôsledku ekonomických dopadov mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %