Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.07.2023 01:05

Do piatka sa vyzbieralo zhruba 1,3 miliardy zálohovaných obalov


Snímka: shutterstock


Do piatka sa vyzbieralo zhruba 1,3 miliardy zálohovaných nápojových obalov v takmer 3200 odberných miestach. To predstavuje návratnosť približne 75 percent.


Povedal to generálny riaditeľ sekcie obehového hospodárstva Ministerstva životného prostredia SR Rastislav Zamboj.         

"Je to skvelý výsledok, ktorý nám pomôže splniť ciele určené európskou smernicou o znižovaní vplyvu plastových výrobkov," skonštatoval Zamboj. Doplnil, že Slovensko musí zabezpečiť triedený zber nápojových obalov vo výške 77 percent do roku 2025 a 90 percent do 2029. Podľa Zamboja sa to darí plniť v predstihu.         

Aktuálne je na Slovensku takmer 3200 odberných miest na zálohované fľaše, tento rok by ich chcel správca zvýšiť na 3500. "Pri rozširovaní odbernej siete sa sústredíme na sivé zóny, kde spotrebiteľ nemá tú možnosť momentálne vo svojom okolí vrátiť zálohovaný obal," povedal manažér pre vonkajšie vzťahy Správcu zálohového systému Marián Harvánek. Motivačným faktorom pre zapojenie nových prevádzok s ručným zberom je podľa neho zvýšenie manipulačného poplatku, ktorý platí správca obchodníkom za každý vyzbieraný obal. Zároveň im preplatí zálohu 15 centov a zariadenia na zber.         

Správca pri poverení sľuboval 6500 odberných miest. "Bude to závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať návratnosť do systému, a musíme počítať náklady na logistiku," poznamenal Harvánek s tým, že zákonné ciele sa im darí dosahovať aj so súčasnou odbernou sieťou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.06.2019
Česko sa nechystá nasledovať Slovensko v zálohovaní PET fliaš
Český envirorezort rozhodol, že vláde nenavrhne zálohovať nápojové obaly, vrátane PET fliaš. Vychádzal pritom zo štúdie Centra ekonomických a trhových analýz ktoré vypracovalo stanovisko ohľadne zálohovania so záverom, že takýto krok sa v ČR ekonomicky nevyplatí.
viac
13.06.2022
Zálohované obaly vracajú ľudia najviac v piatky a soboty
Zálohované obaly vracajú ľudia najviac v piatky a soboty, ukazujú analýzy dát. Na niektorých odberných miestach je tak problém s kapacitou zálohomatov či personálu pri obsluhe odberného miesta.
viac
23.12.2022
Na Slovensku sa vyzbieralo vyše 787 miliónov zálohovaných obalov
Na Slovensku sa od spustenia zálohovania vyzbieralo viac ako 787 miliónov zálohovaných nápojových obalov. Od januára do novembra uviedli na trh miliardu zálohovaných PET fliaš či plechoviek.
viac
10.02.2023
Správca zálohového systému zvyšuje manipulačné poplatky pre distribútorov
Distribútori zabezpečujúci zálohovanie plastových obalov budú mať zvýšený manipulačný poplatok. Informuje o tom Správca zálohového systému.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %