Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
26.04.2023 09:30

Do odpadového hospodárstva v Liptovskom Mikuláši pôjde vyše 400 000 eur


Ilustračná snímka.


Liptovský Mikuláš získal 411 000 eur z eurofondov na nákup novej techniky do odpadového hospodárstva. Nosič kontajnerov, nakladač, sedem otvorených kontajnerov a 13 vaňových kontajnerov s poklopom by malo pomôcť k efektívnemu nakladaniu s odpadmi.


Radnica verí, že vďaka ďalším kontajnerom sa zníži množstvo odpadu, ktorý končí na skládke, pretože sa zlepší zber triedeného odpadu. Informoval o tom Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta.

Po realizácii projektu by sa malo zvýšiť množstvo vytriedeného odpadu o 400 ton ročne. Na porovnanie, v Liptovskom Mikuláši sa v roku 2022 vytriedilo celkovo 11 000 ton odpadu, v roku 2021 to bolo 9000 ton. "Nákup nových komponentov projektu a ich uvedenie do prevádzky je naplánované do konca tohto roka," poznamenal Sokolský.

Projekt je zameraný aj na vytvorenie podmienok na zber odpadov na cintorínoch. Podľa viceprimátora Ľuboša Triznu sa totiž stáva, že niektorí obyvatelia nosia komunálny odpad do kontajnerov na cintoríny. "Tomu zamedzíme zamykaním kontajnerov mimo prevádzkových hodín, čím zároveň zabránime aj prístupu divej zveri. Uzamykateľné kontajnery budú pri cintorínoch celoročne. Ďalšie kontajnery umiestnime na zberné dvory, čím zabezpečíme dostatočnú kapacitu pre biologicky rozložiteľný, objemný aj drobný stavebný odpad," skonštatoval Trizna.

Na zlepšovanie separácie získalo mesto financie aj v roku 2022, zakúpilo drvič kuchynského odpadu za 150 000 eur z prostriedkov Environmentálneho fondu. Z rovnakého zdroja pribudlo do garáže Verejnoprospešných služieb zberové auto za 200 000 eur. Takmer dva milióny išli na zber biologicky rozložiteľného odpadu pre kompostáreň a na zvyšovanie miery zhodnocovania takéhoto kuchynského odpadu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2018
V Ružomberku vznikne moderná kompostáreň
V metropole dolného Liptova sa v priebehu roka začne s budovaním modernej kompostárne, ktorá predstavuje jednu z najväčších investičných akcií v rozpočte mesta.
viac
08.03.2021
Nová kniha zachytáva Liptovský Mikuláš na fotografiách
Mesto Liptovský Mikuláš a jeho okolie na fotografiách zachytáva nová publikácia. Kniha vznikla v spolupráci s mestom, tamojším informačným centrom a mestským Múzeom Janka Kráľa. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
29.03.2021
Problematika odpadov dominuje v každej samospráve
Ako nastaviť logistiku na zber kuchynských odpadov? Ktoré samosprávy ponúkajú inšpiráciu pre ostatné? V čom máme spoločné problémy so samosprávami v Čechách? Aj na tieto otázky zazneli na piatkovom workshope, ktorý organizoval ZMOS, konkrétne odpovede.
viac
29.05.2023
Mesto plánuje zaviesť v odpadovom hospodárstve viaceré zmeny
Mesto Lučenec plánuje v odpadovom hospodárstve zaviesť viaceré zmeny, v rámci ktorých chce priniesť nový systém férových odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %