Snímka zdroj: (severovychod.sk).
Do deviateho ročníka organizovaného čistenia brehov rieky Ondava sa v sobotu zapojil rekordný počet obcí. Priamo z lodí naplavený odpad zbieral aj dosiaľ najväčší počet vodákov.
Odpadu na brehoch čoraz obľúbenejšej rieky na splavovanie však napriek každoročne organizovanej aktivite neubúda, povedal jeden z iniciátorov akcie, starosta obce Kladzany v okrese Vranov nad Topľou Daniel Lorinc.
„Odpadu je, bohužiaľ, stále rovnako. Pritom až 80 percent z neho sa dá zlikvidovať zadarmo, nič to ľudí nestojí v rámci triedeného zberu. Neviem, či je to neochota alebo pohodlnosť, len tak niečo vyhodiť,” uviedol Lorinc, pričom podotkol, že pomer naplaveného odpadu a odpadu v širšom okolí rieky je približne rovnaký. „Aj ten naplavený odpad ale musel niekto k rieke, ale aj jej prítokom Oľka a Ondávka zahodiť. Vždy sú za tým len ľudia,” skonštatoval s tým, že pri čistení Ondávky budú musieť pomôcť mechanizmy vodohospodárov, keďže množstvo odpadu tam je nahromadené na zátarase popadaných stromov. Ako v tejto súvislosti doplnil, Povodie Bodrogu a Hornádu aktivitu každoročne podporuje bezplatným vývozom vyzbieraného odpadu.
Podľa jeho ďalších slov sa v sobotu do čistenia zapojilo približne desať obcí na úseku od Slovenskej Kajne po Nižný Hrušov a po prvý raz aj obce nachádzajúce sa nižšie po toku už v Michalovskom okrese. „Utešene sa nám to rozrástlo, aj počtom lodí, aj počtom zapojených obcí,” zhodnotil. Ako povedal Ján Hudák z požičovne lodí, ktorý spolu s Lorincom stojí pri zrode myšlienky každoročného upratovania, z lodí brehy rieky na približne 32 kilometrov dlhom úseku čistilo v sobotu od odpadkov 50 dobrovoľníkov.
Starostovia obcí v povodí Ondavy si podľa Lorinca uvedomujú turistický potenciál rieky najmä z hľadiska splavovania, keďže je od Malej Domaše "veľmi kľukatá a má pekné miesta". Preto sa o zachovanie jej stavu majú snažiť i ďalšími aktivitami. „Nebojujeme len za dostatok vody v Ondave, aby nám z Domaše nepúšťali málo vody, bojujeme aj proti vodným elektrárňam, pre ktoré sú tu vytypované nejaké miesta,” priblížil. Ako dodal, o zvýšenie atraktivity pobrežných oblastí sa starostovia snažia aj pravidelnou údržbou dostupných miest v zastavaných územiach obcí. O tom, že sa im to darí, má podľa Lorinca svedčiť skutočnosť, že oblasť začali na športovanie výraznejšie využívať aj bežci či bežkári.