ZMOS - Kroky k úspechu - príklady dobrej praxe
Združenie miest a obcí Slovenska aj koncom jesene pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tento krát sa sústredíme na výnimočnosť z Levoče, jedinečnosť Zvolena a inšpiráciu, ktorú ponúkajú Raslavice.
Celoročný jarmok pod radnicou v Levoči
Celoročný „Jarmok pod radnicou“ v historických priestoroch prízemia mestskej radnice úspešne nadväzuje na dávne trhy s ručne vyrábanými výrobkami, poskytuje priestor pre prezentáciu miestnych umelcov, vytvára most medzi minulosťou a modernou dobou. Projekt spája výrobcov s koncovým odberateľom v príjemnom prostredí, dotvára atmosféru dávno zašlých čias, ktorú umocňujú aj sprievodné akcie a podujatia so zapojením ľudového folklóru. Celoročný jarmok pod radnicou prináša kreatívnosť, iniciatívu, kultúru aj udržateľnosť, čo dokazuje tretí ročník podujatia s každoročne rastúcim počtom predajcov.
Zvolen má vyvýšené zeleninové záhony
V roku 2014 mesto Zvolen vybudovalo prvú komunitnú záhradu v areáli niekdajších kasární v časti Unionka v spolupráci s Centrom environmentálnej výchovy Živica a rodinami zo sídliska. V júli 2017 boli vybudované vyvýšené zeleninové záhony ako súčasť projektu Mestské včely, kde sa pridala k spolupráci miestna Technická univerzita. Projekt lúky, ktorej kosenie je vykonávané ručne vo forme pásov v kombinácii s vyvýšenými zeleninovými záhonmi priamo pod oknami mestského sídliska, je unikátnym príkladom návratu k pôvodnému spôsobu obhospodarovania pôdy. Prináša množstvo pozitív od pestovania zeleniny a byliniek, zachovania pôvodných druhov flóry, udomácnenia včiel aj opeľujúceho hmyzu a vzniku atraktívnych miest pre realizáciu voľnočasových aktivít. Naštartovanie projektu nevyžaduje veľké finančné vstupy, podmieňuje ho predovšetkým komunita nadšencov s chuťou pracovať. Jeho možné uplatnenie je reálne i v ďalších mestách Slovenska.
Obecné služby Raslavice, spol. s. r. o.
V roku 2015 obec založila svoj podnik, ktorý funguje na parametroch sociálneho podnikania. Reflektuje tak na dovtedy vysokú nezamestnanosť obyvateľov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, z ktorých 95 % nemalo zamestnanie. Projekt obecného podniku zahŕňa starostlivosť o územie realizáciou poľnohospodárskej činnosti, riešiť najdôležitejšie potreby svojich obyvateľov aktívnou tvorbou pracovných príležitostí, pričom predstavuje uzavretý cyklus obehu domácej produkcie. Portfólio služieb dopĺňa stavebná činnosť a autodoprava. Projekt citlivo skĺbil viaceré pozitívne faktory a momentálne zamestnáva 74 obyvateľov naprieč jednotlivými obecnými aktivitami a činnosťami zabezpečovanými obcou.
„Každé dva mesiace predstavujeme nové a mimoriadne zaujímavé príklady dobrej praxe, ktoré dokazujú, že samosprávy majú veľký potenciál, vedia reagovať na potreby svojich obyvateľov a dokážu realizovať užitočné, udržateľné a samozrejme aj inšpiratívne aktivity, ktoré v rôznych oblastiach zvyšujú kvalitu života svojich obyvateľov,“ konštatuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger.
Námety na príklady dobrej praxe pochádzajú zo slovenských miest a obcí z vlastnej analytickej činnostinárodného projektu ModMUS. Rovnako sú vyhľadávané z podnetov, návrhov a informácií z médií. Každý príklad dobrej praxe je predmetom posúdenia hodnotiacej komisie, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne 8-ročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov, ktorý je komisiou vysoko ohodnotený, je spracovaný manuál s názvom „Kroky k úspechu“, dostupný na webovej stránke Združenia miest a obcí Slovenska v rubrike národného projektu „Modernizácia miestnej územnej samosprávy (ModMUS)“, https://npmodmus.zmos.sk/manual-kroky-k-uspechu.html a súčasne zasielaný všetkým samosprávam vrátane poslancov a asociácií pôsobiacich v prostredí miestnej územnej samosprávy.
Ďalšie príklady dobrej praxe budú predstavené o dva mesiace a vzídu z hodnotení členov hodnotiacej komisie.