Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
13.03.2023 09:30

Chrenovec-Brusno vybuduje zberný dvor, na projekt získal eurofondy


Ilustračná snímka: (tasr).


Obyvatelia Chrenovca-Brusna v okrese Prievidza budú mať možnosť bezplatne odovzdať rôzne druhy komunálneho odpadu na novom zbernom dvore.


Na jeho výstavbu a obstaranie techniky získala samospráva financie z fondov Európskej únie. Odovzdaným veciam chce dať druhú šancu, pred zničením ich ponúkne prípadným záujemcom.

"Zberný dvor sa nebude týkať len zberu komunálneho odpadu, ktorý momentálne zabezpečuje firma Hater. Vybudovať ho chceme pri kompostovisku tak, aby bolo odpadové hospodárstvo v obci ucelené," uviedol starosta Tibor Čičmanec.

Na dvor budú môcť obyvatelia podľa neho v určenom čase doniesť odpad, ktorého sa budú chcieť zbaviť. "Chceme dať veciam druhú šancu. Skôr ako sa vyhodia do kontajnera, umiestnime ich do haly a raz za týždeň to oznámime občanom. Kto tak bude chcieť skriňu či sedačku, bude sa môcť prísť pozrieť a zobrať si ich. Pokiaľ nebude mať záujem, po mesiaci sa tieto veci zlikvidujú, zdemontujú a neskôr vyvezú na skládku Hateru," priblížil.

Dodávateľa prác vyberie obec cez verejnú súťaž. "Je to stavba potrebná pre obec, bude tam veľká hala, obslužné vozidlo, ktoré bude potrebné na nakladanie s odpadom, priestor na zber oleja, šatstva a elektroodpadu, ktorý doposiaľ zbierame cez kiosky," skonštatoval Čičmanec.

Vybudovaním zberného dvora chce dať obecná samospráva podľa neho obyvateľom možnosť zbaviť sa legálne odpadu a tak zamedziť vytváraniu čiernych skládok. Obec na realizáciu projektu získala nenávratný finančný príspevok vo výške 493.694,64 eura z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
24.05.2017
V Opatovciach nad Nitrou vybudujú zberný dvor z fondov EÚ
Zvýšenie intenzity a zefektívnenie systému triedeného zberu odpadu chce vybudovaním zberného dvora dosiahnuť samospráva Opatoviec nad Nitrou (okres Prievidza).
viac
07.05.2019
V Košiciach pribudol ďalší zberný dvor, je v MČ Nad Jazerom
Košičania majú k dispozícii ďalší zberný dvor, spoločnosť Kosit ho v pondelok otvorila v lokalite Napájadlá v mestskej časti (MČ) Nad Jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová je presvedčená, že sa zvýši čistota a poriadok okolo kontajnerov, pri ktorých sa objavoval nadrozmerný odpad.
viac
23.03.2020
OLO eviduje v meste od začiatku marca 25-percentný nárast odpadu
Mestská bratislavská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) eviduje v hlavnom meste od 5. marca 25-percentný nárast odpadu. To spôsobuje, že zberné nádoby sú preplnené a ľudia mnohokrát odpad ukladajú mimo nich.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %