Utorok 13.05.2025
Dnes má meniny 
Servác
°C
29.01.2018 10:22

Čečejovce: Pomník padlým v 1. svetovej vojne má svätoštefanskú korunu


Pomník padlým v 1. svetovej vojne v Čečejovciach


Na slovenské pomery nezvyčajný pamätník, ktorého príbeh dokumentuje dejinné zvraty, majú v obci Čečejovce pri Košiciach. Pomník padlým z 1. svetovej vojny má na vrchu svätoštefanskú, čiže uhorskú kráľovskú korunu.


Podobné symboly v minulosti často neprežili časy prvej Československej republiky, vojnovej Slovenskej republiky či neskoršieho komunistického režimu.       

Kamenný pamätník stojí v centre obce blízko cesty I. triedy. Vytvorený bol v Budapešti a slávnostne odhalený 15. marca 1941. Následkom Viedenskej arbitráže z roku 1938 boli vtedy Čečejovce, podobne ako ďalšie obce a mestá na juhu Slovenska, súčasťou Maďarska, a to až do roku 1945.       

Na stupňovitom podstavci je osadený pilier, ktorý má na bokoch reliéfy mečov. Na prednej strane je pamätná tabuľa s menami 24 miestnych mužov, ktorí zomreli na bojiskách 1. svetovej vojny, a ôsmich ďalších, ktorí vojnovým zraneniam podľahli po návrate domov. Doplnené sú aj mená piatich obetí 2. svetovej vojny.       

Na vrchole piliera je osadená svätoštefanská koruna z umelého kameňa, ktorá tam však nebola stále. "Po komunistickom prevrate v roku 1948 ju z obavy pred zničením niektorí obyvatelia tajne dali dole a neďaleko zakopali do zeme. Namiesto nej sa na pamätníku v duchu doby objavila plechová červená hviezda," priblížil pre TASR starosta obce Július Pelegrin. V auguste 1968 pri okupácii Československa cez obec prechádzali sovietske vojenské kolóny a občania vyjadrili svoj postoj k "bratskej pomoci" tým, že červenú hviezdu zhodili. Odvtedy bol pamätník bez symbolu.     

"Po Nežnej revolúcii sa jedného dňa v roku 1990, pre mnohých obyvateľov obce záhadne, stratená koruna zrazu znovu objavila na vrchu pamätníka. Ako časom vysvitlo, pamätníci alebo rodinní príslušníci tých, ktorí ju v roku 1948 ukryli, ju vykopali zo zeme a položili na pôvodné miesto," povedal starosta. Pamätník si tak zachoval svoju originálnu podobu.       

Pelegrin dodal, že symbol na pamätníku nemožno vnímať ako nejaký znak príslušnosti obce k Uhorsku či Maďarsku, ale je to súčasť a dokument histórie, ktorá je zaujímavá pre Maďarov i Slovákov. Pri pamätníku sa tak často zvyknú zastaviť návštevníci, ktorých do obce láka aj ranogotický kostol s freskami či drevená aleja stredovekých kráľov.      

 V tomto roku si pripomíname 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny, ktorá si vyžiadala milióny ľudských životov. Obyvatelia z územia Slovenska v nej bojovali na oboch stranách, či už v rámci armády Rakúsko-Uhorska, ktoré bolo spojencom Nemecka, alebo ako česko-slovenskí legionári na strane vojsk víťaznej Dohody. Na konci vojny vznikol na troskách habsburskej monarchie 28. októbra 1918 nový štát – Československo. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2017
Mesto vyhlásilo súťaž návrhov na pamätník Bjørnsonovi
Mesto Košice chce v Mestskom parku umiestniť sochu nórskeho spisovateľa a publicistu Bjørnstjerna Bjørnsona (1832-1910), oceneného Nobelovou cenou za literatúru. Na výber vhodného návrhu vyhlásilo verejnú súťaž.
viac
18.04.2018
Bratislavská Dúbravka si chce pamätníkom uctiť hudobníka Deža Ursinyho
Poslanci bratislavskej Dúbravky na utorkovom (17. 4.) zastupiteľstve odsúhlasili vybudovanie pamätníka hudobníkovi, skladateľovi a spevákovi Dežovi Ursinymu (1947-1995).
viac
03.03.2022
Do Trenčína sa po 400 rokoch vráti uhorská kráľovská koruna
Do Trenčína sa po štyroch storočiach vráti uhorská kráľovská koruna. Originál koruny je v Budapešti, v Trenčíne vystavia repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci.
viac
29.06.2022
Do Trenčína sa po štyroch storočiach vrátila uhorská kráľovská koruna
Originál koruny je v Budapešti, v trenčianskom klenotníctve vystavili repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci. V polovici júla ju ponúknu na obdiv širokej verejnosti na Trenčianskom hrade.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa