Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
05.12.2019 08:05

Budeme zálohovať širšie spektrum sklenených fliaš ako dnes?


Ilustračná snímka


Za ekologicky zodpovednú náhradu plastových obalov sa u nás považuje sklo a stopercentné bioplasty, vyvinuté tímom prof. Pavla Alexyho. Prínos obidvoch sa zdá byť neodškriepiteľný.


Sklo možno donekonečna recyklovať bez straty jeho akýchkoľvek chemických, fyzikálnych, hygienických alebo kvalitatívnych zmien. Prednosťou stopercentných bioplastov je, že možno s nimi po použití okrem iného narábať ako s biologickým kompostom a vrátiť ich pôde ako jej prirodzenú súčasť.

O Alexyho bioplastoch, ktorých výroba v Nitre sa postupne rozbehne na budúci rok, informovali Obecné noviny viackrát (naposledy 19. októbra).

Pripomeňme si však, čo v súčasnosti prekáža širšiemu zhodnocovaniu sklenených obalov.

Zálohovanie sklenených fliaš u nás a vo svete

Na Slovensku funguje zálohový systém pre opakovane použiteľné sklenené obaly na nápoje. Ide hlavne o pivové fľaše. Systém je dobrovoľný pre výrobcov a povinný pre predajcov. Výrobca môže sám rozhodnúť, či bude obal zálohovať. V západných štátoch sa uplatňujú schémy s podstatne širším portfóliom zálohovaných obalov. Fíni napríklad zálohujú aj sklenené vínové a liehovinové fľaše.

Skončí éra fliaš zo skla na jedno použitie?

V zelených kontajneroch končí sklo určené na recykláciu. Ide väčšinou o jednorazové sklenené obaly (fľaše), určené na roztavenie pri teplote 1600 °C. Spotrebuje sa pritom množstvo energie a prírodných zdrojov. Tie by bolo možné ušetriť napríklad vtedy, ak by sa fľaše po vyprázdnení znova naplnili a následne, podľa vyjadrení odborníkov, by sa dali opakovane použiť dvadsať až päťdesiatkrát. Zaujímavé pritom je, aký rozdielny prístup vnímania sme si v súčasnosti vypestovali napríklad voči skleneným fľašiam na jednej strane a, povedzme, voči skleneným pohárom na strane druhej. Po spotrebovaní tekutého obsahu fľaše automaticky vyhadzujeme, ale vyhodenie pollitrového pohára po jedinom použití už považujeme za plytvanie!

Opakovane použiteľné fľaše sú šetrnejšie k životnému prostrediu

Špecialistom, ktorí zrátali všetky náklady spojené nielen s energetickou spotrebou, ale aj s prepravou fliaš, ich umývaním, inou formou zbavovania od nečistôt a podobne, vyšlo, že jednorazové fľaše sú tri až päťkrát škodlivejšie pre životné prostredie ako fľaše vratné. To navádza k záveru, že v najbližšej budúcnosti – vzhľadom na čoraz zelenšie parlamenty napríklad v EU – môžeme očakávať návrat k zálohovaniu širšieho spektra sklenených fliaš ako dnes aj u nás. Viacerým odborníkom sa podobný krok zdá dokonca logickejší ako nedávno prijaté rozhodnutie o zálohovaní PET fliaš a plechoviek.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2016
Je možné neprodukovať komunálny odpad? - časť odpad z domácností
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukuje človek za deň? Štatistiky Eurostatu za rok 2014 poukazujú na to, že každá osoba na Slovensku ročne vyprodukuje 321 kg odpadu.
viac
23.08.2016
Preplnené kontajnery. Kto je zodpovedný za ich vývoz?
Pri veľkom počte ľudí sa môže stať, že nemáte kam vyhodiť vzniknutý odpad z domácnosti, pretože všetky zberné nádoby sú preplnené. Kto je zodpovedný za zvoz komunálneho odpadu a triedeného zberu?
viac
23.02.2019
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek podporuje 86 percent respondentov
Viac ako 86 percent opýtaných Slovákov podporuje zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek, pričom len desať percent je proti takémuto návrhu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Slovenskú inšpekciu životného prostredia v januári vypracovala agentúra AKO. Zúčastnilo sa na ňom 1030 respondentov.
viac
12.09.2019
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek sa stalo realitou
Slovensko ako prvá krajina v strednej Európe zavedie zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, keď 11. septembra zahlasovali za nový zákon o zálohovaní nápojových obalov z dielne envirorezortu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %