Samit oficiálne ukončili Markku Markkula, predseda Európskeho výboru regiónov (EVR) spolu s bratislavským primátorom Ivom Nesrovnalom a predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom, ktorí tento samit iniciovali a zorganizovali.
Bratislava má za sebou jedno z najväčších podujatí v rámci konania predsedníctva SR v Rade EÚ – 7. európsky samit regiónov a miest (8. – 9. júla 2016), ktorého sa zúčastnilo takmer 800 účastníkov z Európy vrátane zástupcov regiónov a miest, ako aj Európskej komisie, domácich a zahraničných médií.
Na Bratislavu bola počas týchto dvoch dní sústredená zvýšená pozornosť, o to viac boli posilnené policajné hliadky, ktoré dohliadali na bezpečný a pokojný priebeh tohto podujatia celoeurópskeho významu. Spokojnosť so samitom vyjadrili aj zahraniční hostia.
Hlavnými témami samitu bola lepšia prepojenosť Európy, a to najmä čo sa týka investícií do ľudí, miest, zdrojov a myšlienok. Okrem toho znižovanie byrokratických postupov a zjednodušovanie čerpania financií z eurofondov, posilňovanie statusu regiónov a miest a zavádzanie tzv. SMART koncepcií pri riešení mestskej agendy a skvalitňovaní života v mestách. Cieľom samitu bolo takisto upriamiť pozornosť na vzrastajúci význam miest v Európe, kde žije väčšina obyvateľov EÚ.
Ako uviedol Markku Markkula, predseda EVR: „Chceme, aby Európa rástla udržateľne. Aj v súvislosti s Brexitom si uvedomujeme, že je nutné pristupovať k riešeniu otázok, ktoré sa spájajú s podporou podnikania a maximálnym využitím európskych, vnútroštátnych, miestnych a súkromných financií na prekonanie regionálnych nerovností. Bez nepretržitého dialógu a partnerstva nedosiahneme nič.“
Na toto sa bude zameriavať aj akčný plán vyplývajúci z Bratislavskej deklarácie prijatej na samite, ktorá je založená na spájaní a investovaní, pretože hlavnou myšlienkou samitu bolo „SPÁJAŤ A INVESTOVAŤ“. Táto deklarácia je zhrnutím hlavných priorít európskych regionálnych a miestnych orgánov v snahe o zlepšenie komunikácie a vzájomnej spolupráce.
Na tento fakt upozornil aj bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, ktorý sa na margo Bratislavskej deklarácie vyjadril: „Bratislavská deklarácia predstavuje záväzok, ktorý sme rozhodnutí napĺňať a rovnako znamená priamejší kontakt k účinnejším investíciám prispievajúcim k ekonomickej prosperite miest, kam Bratislava ako moderné, dynamické a inovatívne mesto smeruje.“
Podľa Iva Nesrovnala potrebujú mestá a regióny dostať viacej kompetencií, z čoho vyplýva potreba kombinovať verejné a súkromné zdroje a myslieť viac podnikateľsky a, samozrejme, niesť s tým spojené riziká. „Na to, aby sme mohli plniť všetky nároky, ktoré od svojho mesta jeho obyvatelia očakávajú, je potrebné posilniť náš status, postavenie a financovanie,“ dodal primátor.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo: „Tento samit splnil viac, ako sa od neho očakávalo. Odkaz je jasný, dajme menej byrokracie a viac spolupráce tam, kde treba a začnime intenzívnejšou a otvorenejšou spoluprácou na regionálnej úrovni bez ohľadu na otrasy v Európskej únii a obáv o jej budúcnosť.“
Súčasťou samitu boli aj verejné podujatia kultúrno-spoločenského charakteru v Starej Tržnici, na Devíne a pred Euroveou, ktoré sa tešili veľkému záujmu návštevníkov. Tí sem prišli za kultúrnym osviežením a zábavou, ktoré si pre nich pripravili mesto Bratislava s Bratislavským samosprávnym krajom, s cieľom bližšie spoznať naše hlavné mesto bohaté na históriu, kultúru a tradície. „Bratislava úlohu hostiteľského mesta zvládla bravúrne. Chcem sa poďakovať zástupcom Výboru regiónov, Bratislavského samosprávneho kraja, ale aj Mestskej polícii Bratislavy a všetkým mojim kolegom z magistrátu za to, že sme samit zvládli bez problémov a odprezentovali Bratislavu ako mesto na úrovni, ktorá prináleží vyspelým západoeurópskym mestám,“ zhrnul primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.