Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
13.11.2019 08:05

Bez inventúry sa nepohneme


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) - logo


Združenie miest a obcí Slovenska organizuje podujatie zamerané na predstavenie výsledkov auditu prenesených kompetencií a aktivity súvisiace s inventúrou kľúčových originálnych kompetencií samospráv. Dvojdňový workshop sa uskutoční 19. – 20. novembra 2019 v hoteli DIXON v Banskej Bystrici.


Funkčný systém potrebujeme vylepšiť

Model miestnej územnej samosprávy je funkčný a dôveryhodný. Na základe aplikačnej praxe a tridsaťročného vývoja je zrejmé, že fungovanie miest a obcí potrebuje modernizáciu, musí reagovať na legislatívny vývoj a nové trendy. Združenie miest a obcí Slovenska preto realizuje aktivity zameraná na formulovanie tzv. nového komunálneho manažmentu. Jedným z doterajších výsledkov je audit financovania a výkonu prenesených kompetencií. Tieto získané poznatky budú v ďalej fáze predmetom porovnania so stavom fungovania miestnej územnej samosprávy v krajinách V-4.

Audit kompetencií je kľúčový

V rámci inventúry kompetencií realizujeme aj prieskumy a zisťujeme postoje starostov a primátorov k činnosti samospráv. Na základe toho musíme konštatovať, že iba 9 % starostov a primátorov si myslí, že audit kľúčových originálnych kompetencií je nepotrebný. Podľa 32,1 % týchto respondentov sú v komunálnej legislatíve aj také kompetencie, ktoré ich obec nikdy nevykonávala. Dokonca podľa 64,5 % starostov a primátorov by kompetencie samospráv mali byť odstupňované podľa veľkosti samosprávy. Časť z nich si myslí, že kompetencie by mali byť napríklad viazané aj s prihliadnutím na ekonomickú silu mesta či obce.

Vplyv na rozvoj komunálu

Ďalší z prieskumov, ktorý ZMOS realizoval, sa týkal vplyvov na rozvoj samospráv. Podľa 45,6 % respondentov má najvýraznejší podiel na rozvoji samosprávy štát, Európska únia obsadila druhú priečku, lebo si to o jej významnom vplyve myslelo 33,4 % opýtaných. Aj to dokazuje, že na zmeny v legislatíve má podstatný vplyv domáca aj európska politická reprezentácia.

Podujatie s užitočným obsahom

Združenie miest a obcí Slovenska v nadväznosti na tieto zistenia aj výsledky auditu prenesených kompetencií organizuje dvojdňový workshop, ktorý sa sústredí na audit kompetencií miestnej územnej samosprávy ako východiska na modernizáciu miestnej územnej samosprávy. Podujatie bude predstavením spracovaného auditu prenesených kompetencií a zároveň sa sústredí na aktuálne realizovaný audit kľúčových originálnych kompetencií. Súčasťou podujatia bude tiež predstavenie modelu miestnej územnej samosprávy s dôvodmi na rozbor jej kompetenčného zázemia. Dvojdňový workshop sa uskutoční 19. – 20. novembra 2019 v priestoroch hotela DIXON v Banskej Bystrici. Obsahovo bude zameraný na predstavenie základných zistení naprieč jednotlivými agendami, v rámci ktorých mestá a obce realizujú štátne úlohy, a tiež sa sústredí na predstavenie princípov auditu kľúčových originálnych kompetencií miest a obcí.

Podujatie je súčasťou aktivít v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Autor: (ts-ZMOS-Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.09.2018
Banská Bystrica ožila folklórom
Nultý alebo prvý ročník - v tom sa viaceré zdroje rozchádzajú, ale v podstate je to jedno. To sa časom utrasie. Vidieť však takmer tritisíc ľudí v kroji na Námestí SNP v Banskej Bystrici, počas významného Radvanského jarmoku, je len ťažko opísateľný zážitok.
viac
28.12.2018
Plavecká 24-hodinovka lámala rekordy, zúčastnilo sa na nej 1910 ľudí
Plavecká 24-hodinovka v meste pod Urpínom aj v tomto roku lámala rekordy. Na mestskú plaváreň na Štiavničkách prišlo počas 24 hodín 3295 návštevníkov, z toho 1910 sa zúčastnilo na plaveckom nonstop maratóne, čo je viac než vlani, keď Banská Bystrica bola Európskym mestom športu.
viac
29.05.2019
Katedra už 55 rokov formuje budúcnosť cestovného ruchu
Katedra cestovného ruchu na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici už 55 rokov vzdeláva mladých ľudí, ktorí sa podieľajú na rozvoji cestovného ruchu na Slovensku aj v zahraničí. Je najstaršou a najprestížnejšou univerzitnou školou so zameraním na cestovný ruch na Slovensku.
viac
23.07.2019
Samosprávy potrebujú inventúru kompetencií
Združenie miest a obcí Slovenska iba pred nedávnom zrealizovalo prieskum zameraný na kompetenčnú výbavu miestnej územnej samosprávy. Z prieskumu okrem iného vyplýva výrazná potreba inventúry kľúčových originálnych kompetencií miest a obcí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %