Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
07.02.2023 07:45

BBSK hľadá projektanta pre nový areál Centra tradičnej kultúry v Detve


Snímka zdroj: (archinfo.sk).


Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vyhlásil v spolupráci s komorou architektov medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž na projekt novostavby Centra tradičnej kultúry v Detve.


Svoje portfóliá môžu architektonické ateliéry i jednotlivci prihlasovať do 24. februára 2023.

"BBSK má záujem vybudovať v Detve nový areál Centra tradičnej kultúry ako pobočky svojho Podpolianskeho osvetového strediska. Pozemok na stavbu poskytlo mesto Detva," uviedol BBSK.

"Ide o tretiu súťaž podobného typu, ktorú v našom kraji robíme, podobným spôsobom sme našli najlepšie riešenie pre využitie budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej či budovy niekdajšieho gymnázia na sídlisku Sekier-Lipovec vo Zvolene," doplnil.

Celkom nový areál v historickej časti Detvy by mal slúžiť ako kancelárske, workshopové a výstavné priestory s tanečnou sálou s javiskom, dielňami a ubytovacími kapacitami s príslušenstvom.

Areál bude obsahovať vnútorné aj vonkajšie priestory na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia pre deti i dospelých. Centrum bude fungovať aj ako voľná kultúrna infraštruktúra, kde sa budú môcť uskutočniť podujatia rôzneho charakteru. Dnes sa špecializuje na uchovávanie a šírenie vybraných javov tradičnej kultúry, hlavná činnosť organizácie je orientovaná na ľudový spev a hudbu, tanec, výtvarné a remeselné prejavy, tradičnú stravu, spoločenský život a obyčajovú kultúru. V súčasnosti vyvíja svoju činnosť v priestoroch Kultúrneho domu Andreja Sládkoviča v Detve, ktoré nie sú pre rozširujúce sa aktivity Centra tradičnej kultúry dostatočné.

"V súčasnom období, keď tradičné staviteľstvo v urbanizme sídiel zaniká, by mal byť objekt vzorom a pozitívnou motiváciou aj pre iné projekty. Zároveň ide o príležitosť vytvoriť nový architektonicky zaujímavý prvok na námestí v historickej časti Detvy," doplnil odborný referent pre revitalizáciu Úradu BBSK Juraj Havlík.

Stavba by mala byť ekologická, s nízkymi prevádzkovými nákladmi a využitím obnoviteľných zdrojov energie. Súčasťou projektu budú tiež ubytovacie priestory v podobe štyroch dvojlôžkových izieb so zázemím.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.12.2020
BBSK má minimálne rok na alokovanie zdrojov na výstavbu obchvatu Detvy
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) má minimálne rok na alokovanie finančných zdrojov na výstavbu obchvatu k novému priemyselnému parku v centra mesta Detva.
viac
04.01.2022
BBSK chce pre Centrum tradičnej kultúry v Detve nové priestory
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) chce pre Centrum tradičnej kultúry v Detve nové priestory. Potvrdila to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
viac
22.03.2022
V M. Lehote chcú bývalú ľudovú školu prestavať na Centrum gajdošskej kultúry
V Malej Lehote v okrese Žarnovica chcú postaviť Centrum gajdošskej kultúry na Slovensku. Obec, známa uchovávaním gajdošských tradícií a organizovaním medzinárodného festivalu s názvom Gajdošské fašiangy, chce centrum postaviť na základoch bývalej ľudovej školy.
viac
27.07.2022
Pre centrum kultúry v Detve naďalej hľadajú priestory
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) naďalej hľadá nové priestory pre Centrum tradičnej kultúry v Detve. Potvrdila to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %