Nedeľa 28.05.2023
Dnes má meniny 
Viliam
°C
19.05.2023 11:40

BBSK: Politické subjekty vyzýva na spoluprácu so samosprávami


Tlačová konferencia po rokovaní medzi novozvoleným predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrejom Lunterom a zástupcami regionálnych združení miest a obcí (RZMO), ktoré pôsobia v BBSK v stredu v Banskej Bystrici 7. decembra 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Odstránenie historického investičného dlhu, adekvátne postavenie samospráv aj ich rozpočtovú stabilitu žiadajú vo výzve politickým stranám a hnutiam predseda Banskobystrického kraja (BBSK) Ondrej Lunter spolu so skupinou zástupcov poslaneckých klubov a predstaviteľov niektorých samospráv v kraji.


Apelujú na politické subjekty, aby ich požiadavky zohľadnili pri príprave volebných programov pred septembrovými parlamentnými voľbami.

Signatári požadujú odstránenie historického investičného dlhu, ktorý nedokážu samosprávy zvládnuť samy. Ide o garantované zdroje na dokončenie rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, investície do rekonštrukcie železničnej infraštruktúry a záväzok prijať desaťročný plán dobudovania systému verejných kanalizácií a vodovodov.

"Len v BBSK zhruba jedna tretina obyvateľov nie je napojených na verejnú kanalizáciu a 85 obcí nemá verejný vodovod," ilustroval Lunter. Ako príklad tiež uviedol, že na území BBSK sa nachádza 19 percent zo všetkých funkčných koľajníc na Slovensku, ale v súčasnosti sú v kraji plánované investície vo výške jedného percenta.

Ďalším okruhom je nastavenie adekvátneho postavenia samospráv v systéme moci na Slovensku, ktorý sa týka záväzku zriadiť a garantovať politickú a legislatívnu váhu komory regiónov a systémovej reformy výberu, nominácie a menovania prednostov okresných úradov. "Žiadame ukončiť praktiky, ktoré z večera do rána na vládne programy odnímajú zdroje z rozpočtov samospráv. Navrhujeme zvážiť doplnenie ústavného systému o komoru regiónov s adekvátnymi právomocami v legislatívnom procese," konštatoval šéf BBSK.

Výzva tiež hovorí o ústavnej garancii rozpočtovej stability a predvídateľnosti pre samosprávy krajov, miest a obcí a trvalom stabilnom financovaní krajov vo výške najmenej dvoch percent HDP tak, aby kapitálové výdavky na budovanie a obnovu infraštruktúry tvorili 15 percent rozpočtu kraja. Lunter považuje za nutnosťou nastaviť spoluprácu vlády, parlamentu a samospráv, ktorú označil za rozpadnutú a nefunkčnú.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
18.10.2021
Výzva Hybaj na bajk motivuje k cyklovýletom v BBSK
Celkom osem cyklovýletov v ôsmich regiónoch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a k tomu deväť cien, ponúka výzva s názvom Hybaj na bajk, ktorú v uplynulých dňoch iniciovala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.
viac
13.08.2022
Vedenie BBSK a poslanecké kluby vyzývajú na férovú predvolebnú kampaň
Súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter a zástupcovia poslaneckých klubov, ktoré v aktuálnom volebnom období pôsobia v krajskom zastupiteľstve, vyzývajú na férovú predvolebnú kampaň bez lží a osobných útokov.
viac
28.09.2022
Výzva Hybaj na bajk má podnietiť objavovanie miest v sedle bicykla
S cieľom motivovať ľudí na objavovanie miest v sedle bicykla odštartovala v uplynulých dňoch Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus druhý ročník výzvy Hybaj na bajk v Banskobystrickom kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %