Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
29.12.2021 02:25

B. Gröhling: Koncom roka 2022 môže v školstve chýbať až 1300 učiteľov


Ilustračná snímka.


Koncom roka 2022 môže chýbať v školstve až 1300 učiteľov, vyplýva to z výpočtov Inštitútu vzdelávacej politiky. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.


Systémovým riešením podľa šéfa rezortu školstva je zvýšenie platov učiteľov. "Na čo potrebujeme prostriedky od ministerstva financií," povedal minister. Ako tvrdí, preto sa to snažia riešiť inými krokmi. "Napríklad je to preplácanie doučovania pre učiteľov, alebo aj stabilizačné odmeny. Ku koncu roka sme posielali školám odmeny v sume 250 eur na zamestnanca, ktoré môže riaditeľ prerozdeliť podľa potrieb danej školy, napríklad, aby udržal alebo získal učiteľov nedostatkových predmetov," poznamenal. Financie môže prerozdeliť podľa výkonu či aktivity daného učiteľa a motivovať tak aj šikovných učiteľov.

"Naším cieľom bolo výrazne zvýšiť platy učiteľov celoplošne a následne zaviesť rôzne typy príplatkov, ako napríklad stabilizačné príplatky," povedal Gröhling. To základné opatrenie je ale podľa neho výrazné zvýšenie platov učiteľov a na to potrebujú prostriedky od ministerstva financií.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2018
M. Lubyová: Nedostatok učiteľov na školách je fenoménom Bratislavy
Pri počte učiteľov, ktorých je okolo 90.000, hľadajú školy viac ako 200 nových pedagógov. Nedostatok učiteľov je najmä fenomén Bratislavy, uviedla to v rozhovore pre TASR ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová).
viac
19.05.2021
Tento rok pôjde na digitalizáciu v školstve 40 mil. eur
Do digitálnych technológií pre učiteľov a žiakov investuje ministerstvo školstva tento rok 40 miliónov eur. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) to označil za začiatok "digitálneho skoku" v školstve.
viac
13.10.2021
So zvyšovaním platov učiteľov sa na rok nepočíta
So zvyšovaním platov učiteľov sa v budúcom roku nepočíta. Informovalo o tom Centrum vzdelávacích analýz (CVA) na sociálnej sieti s tým, že to vyplýva z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky.
viac
09.05.2022
Gröhling vyzýva na splnenie sľubu vládnych strán a zvýšenie financií do školstva
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling vyzýva na splnenie sľubu vládnych strán a zvýšenie financií do školstva. Tvrdí, že v týchto dňoch sa opäť riešia výdavky a platy v školstve na budúci rok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %