Sobota 05.12.2020
Dnes má meniny 
Oto
°C
21.08.2020 09:00

Ako využívať v tejto dobe detské exteriérové ihriská


Ilustračná snímka.


Počas mimoriadnej epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré ohrozuje verejné zdravie, boli vydané mnohé opatrenia hlavného hygienika SR.


Tie upravujú spôsob života a využívanie služieb s cieľom zabrániť resp. minimalizovať cesty a spôsoby šírenia sa ochorenia COVID -19 spôsobeného koronavírusom (SARS-CoV-21) v Slovenskej republike.

V súčasnosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou s COVID-19 je možné využívať aj ihriská občianskej vybavenosti nachádzajúce sa v exteriéroch obcí, resp. mestských častí. „Je vhodné pripomenúť, že už istý čas je zrušená povinnosť zo strany prevádzkovateľa ihriska zabezpečiť obmedzený počet súčasne sa hrajúcich detí, u detí povinnosť nosenia rúšok a zo strany rodičov povinnosť zabezpečiť, aby sa deti fyzicky minimálne kontaktovali. Rodičom, alebo osobám, ktoré sprevádzajú deti na ihrisku sa odporúča mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk, ktorý deti použijú najmä pri opúšťaní ihriska, pred konzumáciou stravy,“ upozorňuje doc. MUDr. Katarína Slotová, vedúca Odboru hygieny banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Dodáva, že deťom je ďalej potrebné stále zdôrazňovať význam dôkladného umývania si rúk, a to nielen pred konzumáciou stravy. Po návrate domov by vždy prvá cesta mala viesť do kúpeľne k umývadlu s mydlom a tečúcou vodou. Nosenie rúšok dospelých v exteriéri je dobrovoľné.

Ak je súčasťou ihriska pieskovisko, potom je prevádzkovateľ povinný piesok pravidelne prehrabať, raz za týždeň preliať pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie.

Autor: (Mária TOLNAYOVÁ, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2018
Iba 30 percent detských ihrísk prejde kontrolou odborníkov
Iba 30 percent detských ihrísk prejde kontrolou odborníkov. Pritom by sa mali kontrolovať každého štvrťroka, veľkou kontrolou by mali prejsť aspoň raz ročne. Majiteľov ihrísk, ktorí takéto kontroly vykonávajú, je aj z radov samospráv či školských zariadení zatiaľ málo.
viac
14.01.2020
Petržalka obnovila niekoľko detských ihrísk i basketbalové ihrisko
Bratislavská Petržalka obnovila niekoľko detských ihrísk a basketbalové ihrisko. Podarilo sa jej to zapojením sa do vlaňajších projektov, ktoré boli financované z rozpočtu mestskej časti i dotáciami Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). TASR o tom informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
viac
16.06.2020
Ako v súčasnosti využívať detské exteriérové ihriská
Počas mimoriadnej epidemiologickej situácie na území SR v súvislosti s ochorením COVID-19 boli vydané mnohé opatrenia hlavného hygienika SR upravujúce spôsob života a využívanie služieb s cieľom zabrániť resp. minimalizovať cesty a spôsoby šírenia sa ochorenia.
viac
15.10.2020
Karlova Ves bojuje proti zmenám klímy aj zatieňovaním pieskovísk
Bratislavská mestská časť Karlova Ves bojuje proti zmenám klímy. Tento rok sa v rámci opatrení zamerala na päť detských ihrísk, kde prostredníctvom plachiet zatienila pieskoviská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.18 %