Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska sa v nedávnom prieskume venovalo možnostiam obcí a miest pri zabezpečovaní online vysielania z rokovaní zastupiteľstiev.
Online prenos z rokovania zastupiteľstva
Celkovo 7,1 % respondentov uviedlo, že majú technické možnosti a už aj realizovali on-line vysielanie z rokovania zastupiteľstiev. Ďalších 17,4 % konštatovalo, že disponujú technickými možnosťami, avšak doposiaľ ich nevyužili. Až 62,3 % štatutárnych predstaviteľov obcí a miest odpovedalo, že nemajú možnosti na zabezpečenie online prenosov z rokovaní zastupiteľstiev. Celkovo 9,4 % respondentov v odpovedi uviedlo, že nemajú informácie o tom, akým spôsobom je možné zabezpečiť online prenos. K tejto otázke sa nevedelo vyjadriť 3,8 % opýtaných.
Rokovania zastupiteľstva formou videokonferencie
Združenie miest a obcí Slovenska sa v prieskume tiež pýtalo: „Máte vo vašej obci/meste možnosť organizovať online rokovanie zastupiteľstva formou videokonferencie?“ Z výsledkov vyplýva, že 59,7 % samospráv nemá možnosť organizovať rokovanie zastupiteľstiev formami ako Zoom, Microsoft Teams, Google Meet, GoToMeeting, Webex a pod. Takúto alternatívu má a rokovanie zastupiteľstiev jednou z online foriem už aj organizovalo 2,5 % samospráv. Ďalších 20,3 % uviedlo, že takúto možnosť majú, avšak doposiaľ ju nevyužili. Celkovo 10,6 % respondentov konštatovalo, že nemajú dostatok informácií o tom, ako zorganizovať rokovanie takouto komunikačnou platformou. Zvyšných 6,9 % štatutárnych predstaviteľov sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.
Združenie miest a obcí Slovenska počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu COVID-19 požiadalo poslancov parlamentu o novelizáciu príslušnej legislatívy, aby vzhľadom na problémy s fyzickou účasťou poslancov zastupiteľstiev mohli byť ich rokovania rozšírené práve o tieto dve formy. Národná rada Slovenskej republiky tento návrh schválila 7. apríla 2020.
Prieskum zameraný aj na tieto otázky realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v čase od 12. októbra 2020 do 24. novembra 2020 na vzorke 523 respondentov. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny.