Ministerstvo zatiaľ nepristúpilo k odobratiu autorizácie žiadnej OZV.
Pred vyše týždňom primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč informoval, že pohľadávky Verejnoprospešných služieb mesta Liptovský Mikuláš dosiahli výšku 119-tisíc eur voči OZV Recyklogroup, z čoho „predmetom súdnej žaloby je čiastka 112-tisíc eur“.
Nespokojnosť s platbami Recyklogroupu však vyslovili aj zástupcovia z ďalších zazmluvnených miest: Svitu a Holíča.
„K dnešnému dňu (26. máj) evidujeme pohľadávky voči Recyklogroupu vo výške 11 297,57 aura,“ informovala Jana Faixová z Technických služieb mesta Svit, zabezpečujúcich zber v tomto meste. „Ide o dve faktúry, z ktorých jedna bola splatná 11. mája a druhá je 2. júna.“
J. Faixová tiež upozornila, že neplatenie riešia Technické služby „neustálymi telefonátmi s predstaviteľmi Recyklogroupu“. Podľa jej vyjadrenia, že aj keď o mesiac neskôr, zatiaľ sa im darí domôcť sa pohľadávok. „Aj včera nám telefonicky prisľúbili, že urobia nápravu,“ uzatvorila.
Ešte kritickejší bol so svojou informáciou primátor Holíča Zdenko Čambal. „Zaregistroval som aj v spoločnosti, ktorá u nás vykonáva zber triedeného odpadu, sklz v uhrádzaní faktúr,“ odpovedal nám v e-maile. „Bohužiaľ, podobné informácie mám aj z relatívne zlej platobnej disciplíny ďalších OZV.“
Naopak, zo šamorínskej samosprávy nám odpovedali, že s platbami Recyklogroupu nemajú podobné problémy ako v Liptovskom Mikuláši.
Pripomíname, že zo zákona sú organizácie zastupujúce výrobcov (OZV) povinné platiť zberovým spoločnostiam za odpady, ktoré boli vytriedené. Ak niektoré OZV nedodržiavajú platobnú disciplínu, potom by mal zasiahnuť envirorezort, ktorý môže trestať až odobratím autorizácie. Neplatenie faktúr môže mať pre obec fatálne následky napr. zastavením výkonu triedeného zberu alebo vynútené financovanie z iných kapitol rozpočtu. Dosiaľ však nie je známy jediný prípad, že MŽP SR v tomto smere podniklo výraznejší krok. Aj keď od augusta 2016 Obecné noviny žiadali envirorezort o konkrétnu informáciu päťkrát, dostali vyhýbavú alebo žiadnu odpoveď. Zdá sa, že porušovanie zákona o odpadoch ostáva bez sankcií.
Aj preto dopĺňame, že podľa http://www.registeruz.sk/cruz-public/domain/accountingentity/show/1589029 zaznamenala spoločnosť Recyklogroup s piatimi zamestnancami v minulom roku záporný hospodársky výsledok -214 245 eur, čo viedlo k zápornému vlastnému imaniu spoločnosti vo výške -248 375 eur. Záporné vlastné imanie znamená, že celý majetok spoločnosti je financovaný len z cudzích zdrojov, ktoré predstavujú rôzne druhy záväzkov. Spoločnosť so záporným vlastným imaním je rizikovým partnerom pre veriteľov spoločnosti s tým, že ich pohľadávky nebudú pravdepodobne uspokojené.
Pre každého, čo len priemerného ekonóma, dostatočne výpovedné čísla o (ne)životaschopnosti Recyklogroupu.
V predĺžení (t.j. so záporným vlastným imaním) sa podľa registra účtovných závierok nachádzajú aj ďalšie menšie OZV.
Poznámka:
Podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii v znení neskorších predpisov je obchodná spoločnosť so záporným vlastným imaním a aspoň dvoma veriteľmi povinná podať sama na seba návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedela alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohla dozvedieť o tejto skutočnosti.