Pondelok 16.09.2024
Dnes má meniny 
Ľudmila
°C
12.08.2024 04:10

Absolventi SŠ sa môžu evidovať na úradoch práce aj po letných prázdninách


Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny - logo


Absolventi stredných škôl, ktorí si hľadajú uplatnenie na trhu práce, sa môžu evidovať do 10. septembra, aby im nevznikla povinnosť platiť si povinné zdravotné poistenie, ale len za predpokladu, že nebudú pokračovať v ďalšom štúdiu.


Urobiť tak môže každý, kto chce pracovať.  Evidencia na ÚPSVaR je dobrovoľná. 

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny dokážu absolventov stredných škôl bez práce podporiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je uhrádzanie zdravotného poistenia za absolventov v prípade, ak si podajú žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie najneskôr do 10. septembra. K uvedenému dátumu končí 10-dňová lehota na evidenciu po tom, ako prestane byť absolvent strednej školy považovaný za nezaopatrené dieťa. Za nezaopatrené dieťa je považovaný do 31. augusta v roku, v ktorom ukončí vzdelávanie bez pokračovania v štúdiu na ďalšej škole. Kým je absolvent strednej školy považovaný za nezaopatrené dieťa, jeho rodič má nárok na prídavok na dieťa bez ohľadu na to, či sa absolvent pred týmto dátumom zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny ponúkajú absolventom aj viaceré nástroje pre uľahčenie ich uplatnenia na trhu práce s cieľom zvýšiť ich zamestnanosť a zamestnateľnosť. Okrem sprostredkovania širokej ponuky pracovných pozícií a odborného poradenstva im môžu finančne pomôcť pri ďalšom rozvoji svojich schopnosti. Ak si chcú doplniť vzdelanie, môžu úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať v rámci národného projektu Zručnosti pre trh práce o zaplatenie vzdelávania podľa vlastného výberu, ktoré musí byť v súlade s podmienkami projektu. Žiadosť o poskytnutie príspevku je potrebné podať najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom kurzu. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny zaplatia vzdelávacie kurzy v plnej výške na základe splnenia podmienok uvedených v dohode o príspevku na vzdelávanie. Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie prispejú aj na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na prezenčnej forme vzdelávania vo výške 0,95 Eur/1 vyučovaciu hodinu, najviac v sume 190 Eur.

Podpora zamestnávateľov pri zamestnávaní mladých, aj ich samotných

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny motivuje cez rôzne projekty aj zamestnávateľov, aby vytvárali pracovné miesta pre mladých ľudí. Ide napríklad o projekt Právo na prvé zamestnanie, v rámci ktorého sa po splnení podmienok poskytuje finančný príspevok zamestnávateľom. Príspevok sa poskytuje najviac na dobu 6 mesiacov jednorazovo na úhradu časti celkovej ceny práce na jedno vytvorené pracovné miesto na jeden mesiac vo výške 90 percent celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške 1 318,53 Eur mesačne. Celková výška predpokladanej podpory pre jedného účastníka je 7 911,18 Eur.

Rovnako podporujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny aj priamo absolventov, ktorí sa rozhodnú samozamestnať. V rámci jednej z častí národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť si môžu podať žiadosť o finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnostivo výške 7 534 EUR. Finančný príspevok je možné poskytnúť po splnení podmienok oprávnenosti poskytnutia finančného príspevku stanovených v rámci tohto národného projektu. Absolventi škôl, evidovaní viac ako jeden mesiac ako uchádzači o zamestnanie, môžu v rámci tohto národného projektu požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradenie na prax a o poskytnutie finančného príspevku na vykonávanie praxe. Mesačný príspevok je vo výške životného minima (aktuálne 273,99 Eur) po dobu 3-6 mesiacov a je určený uchádzačom vo veku do 30 rokov, ktorí dosiahli najviac stredné odborné vzdelanie a nepokračujú v procese vzdelávania ani sa nezúčastňujú na odbornej príprave. Prax je podporovaná predovšetkým u zamestnávateľov zo súkromného sektora a na pozíciách v súlade s prioritami zelenej, sociálnej a digitálnej ekonomiky.

Ako sa k službám úradu práce dostať?

Úrady práce ponúkajú aj ďalšie nástroje, ktoré môžu uchádzači o zamestnanie využiť podľa svojej situácie a požiadaviek v snahe uplatniť sa na trhu práce. Široké portfólio služieb je dostupné pre absolventov, ktorí sa po ukončení štúdia evidujú na príslušnom úrade práce ako uchádzači o zamestnanie. Na prvú návštevu úradu je potrebné doniesť si so sebou platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní (maturitné vysvedčenie alebo vysokoškolský diplom) a potvrdenie o dobe štúdia vydané školou.

Národné projekty Finančné stimuly pre zamestnanosť a Zručnosti pre trh práce sa realizujú vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.

https://eurofondy.gov.sk/

 

Autor: Zdroj: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.01.2019
Členovia projektových rád zasadli k trom veľkým školským projektom
Záver pracovného týždňa na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) patril zasadnutiam projektových rád k trom veľkým projektom stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy.
viac
16.03.2020
Stredoškoláci z Trnavského kraja majú vlastné participatívne rozpočty
Po podpore občianskych aktivít i dotáciách pre mestá a obce sa Trnavský samosprávny kraj (TTSK) rozhodol spustiť pilotný projekt participatívneho rozpočtu (PR) pre stredné školy.
viac
25.02.2021
Strednú zdravotnícku školu zmodernizovali za vyše 4 milióny eur
Budovu Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši zmodernizovali za vyše štyri milióny eur. Práce na rekonštrukcii trvali zhruba rok, pričom ide o jednu z najväčších investícií z vlastných zdrojov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
viac
09.10.2023
Podujatie Kam na strednú bude v troch mestách Trnavského kraja
Žiaci ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl Trnavského kraja budú mať možnosť zoznámiť sa s možnosťami svojho ďalšieho štúdia na sérii podujatí Kam na strednú. Začína sa vo štvrtok 12. októbra v Trnave, pokračuje 19. októbra v Dunajskej Strede a o týždeň 26. októbra v Senici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.06 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %