Snímka: Most-Híd
Popri strane Most-Híd bude fungovať Rusínska platforma. Jej vznik v utorok oznámili podpredseda strany Ábel Ravasz a krajský predseda strany Michal Goriščák po tom, ako sa stretli s rusínskymi aktivistami prešovského regiónu a starostami jednotlivých obcí vo Svidníku.
"Chceme intenzívnu spoluprácu, čo sa týka rozvoja rusínskej kultúry, dvojjazyčnosti a regionálneho rozvoja. Predstavili sme zopár konkrétnych vecí, ktoré by sme chceli spraviť. Jednou z nich je Atlas rusínskych komunít, lebo na Slovensku nemáme veľmi dobrý prehľad o tom, kde všade žijú Rusíni. Oficiálne sčítanie o tom niečo hovorí, ale realita môže byť iná. Chceme vyzbierať údaje o tom, kde žijú Rusíni, kde sa využije dvojjazyčnosť, rusínska kultúra a nejakí známi rodáci. Chceme takýmto spôsobom posilniť identitu Rusínov na Slovensku," uviedol pre TASR Ravasz.
Zástupcovia samospráv sú podľa jeho slov kľúčovými aktérmi, keďže disponujú potrebnými informáciami. "Posielame anketárov do ich obcí, aby sa s nimi porozprávali. Chceme s nimi pracovať aj na tom, aby si vytvorili nejaké požiadavky smerom k budúcim vládam, že čo tieto obce potrebujú,“ vysvetlil Ravasz.
Ako ďalej uviedol, na základe Atlasu rusínskych komunít budú mať presnejšie informácie ako v prípade sčítania obyvateľstva. „Vieme, kam máme nasmerovať peniaze, kde by sme mali vytvoriť ďalšie dvojjazyčné školy, jednoducho kde môžeme ďalej pracovať s agendou dvojjazyčnosti a rusínskej kultúry," povedal Ravasz.
"Myslím si, že povedomie Rusínov treba zvyšovať. Začali sme s umiestňovaním informačných tabúľ s rusínskymi buditeľmi. Prvá bola inštalovaná v obci Šarišské Čierne. Následne chceme pokračovať aj v obciach Chmeľová a Beloveža. Očakávame aj od starostov alebo aktivistov z rusínskej komunity, aby nám poradili, s akými aktivitami by bolo vhodné pokračovať a následne na to budeme reflektovať," doplnil člen prípravného výboru Atlasu rusínskych komunít Michal Goriščák.
Podľa Ravasza na atlase začínajú pracovať v týchto dňoch. "Ide o niekoľko sto obcí, ktoré chceme navštíviť, takže nebude to za chvíľu, ale zopár mesiacov to určite potrvá. Potom spracujeme dáta, ale myslím si, že sa dá stihnúť minimálne prvý polrok 2020," dodal Ravasz.
Popri zbere dát do atlasu prebieha aj zber podpisov v rámci petície, ktorou sa aktivisti dožadujú, aby sa väčšia pozornosť venovala aj ich regiónu a jeho potrebám.