Sobota 18.09.2021
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
11.09.2021 04:45

Zvolenčania zbierajú podpisy, ktorými chcú zachrániť nemocnicu


Ilustračná snímka, zdroj: RTVS


Vo Zvolene a okolí začali aktivisti zbierať podpisy pod výzvu ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO). Žiadajú tak zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v spádovej oblasti Zvolen.


TASR o tom informoval zvolenský občiansky aktivista Pavol Krajči. Zatiaľ totiž nie je známe, či sa komplexná zvolenská nemocnica zmení na komunitnú alebo nie.

„Ak nazbierame dostatok podpisov, ministra by sme radi pozvali na výjazd do regiónu, aby sám videl, že prejsť z niektorých častí spádovej oblasti do nemocnice, a to najmä v zimných mesiacoch, sa môže rovnať ujme na zdraví,“ spomenul Krajči s tým, že cieľom je priviesť ministra a aj samosprávy v okolí Zvolena za okrúhly stôl. Rokovať chcú o zachovaní niekoľkých oddelení - gynekologicko-pôrodníckeho, urgentného príjmu i chirurgie. „Chceme verejný prísľub, že nemocnica sa nestane len doliečovacím zariadením,“ zhrnul.       

Riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá poznamenala, že súčasťou nového typu nemocnice by nebolo súčasných 80 lôžok interného oddelenia, 20 lôžok na neurológii a 69-lôžková chirurgia. Pripomenula tiež, že pôrodnicu môže komunitná nemocnica prevádzkovať ako doplnkový program. „V našich podmienkach si to však neviem predstaviť,“ zdôraznila s tým, že vo zvolenskej nemocnici sa ročne narodí 1200 až 1300 detí.      

 Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre TASR uviedla, že rokovania k pripravovanej optimalizácii siete nemocníc naďalej pokračujú a finálna podoba siete konkrétnych nemocníc nie je ešte záväzne prijatá. „Diskusia k predmetnému návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a my sme aj naďalej otvorení všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu. Odborníci na ministerstve aktuálne vyhodnocujú pripomienky z medzirezortného pripomienkového konania,“ vysvetlila.       

Podľa nej reforma zvýši kvalitu aj špecializáciou nemocníc. „Zjednodušene povedané, aby sa všade nerobilo všetko a v malom počte. Ak totiž na pracovisku nie je dostatočná prax, hrozí riziko nezvládnutia komplikácií či ohrozenia pacienta,“ priblížila. „Zdôrazňujeme zároveň, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti,“ ukončila.        

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.01.2019
Skalica vyzvala občanov o pomoc so zimnou údržbou, záujem bol minimálny
Mesto Skalica vypracovalo Operačný plán pre výkon zimnej údržby a takisto vyzvalo o pomoc občanov mesta. Informovalo o tom mesto na svojom webovom profile.
viac
22.06.2020
Mesto obnoví Kaplnku sv. Urbana, hlasovaním o tom rozhodli občania
Mesto Levice obnoví Kaplnku sv. Urbana na Brestovej ulici. Financie na jej rekonštrukciu získala samospráva z výzvy Ahoj, krásne Slovensko, ktorá vznikla vďaka aktivite firmy Unilever Slovensko.
viac
23.06.2020
Nemocnica v Zlatých Moravciach potrebuje urgentne krv
Nemocnica v Zlatých Moravciach potrebuje vo zvýšenej miere krv. Na štvrtok 25. júna preto pripravuje odber, na ktorý pozýva dobrovoľných darcov.
viac
12.11.2020
Mesto zrekonštruovalo Kaplnku sv. Urbana, symbol vinohradníkov
Mesto Levice zrekonštruovalo Kaplnku sv. Urbana na Brestovej ulici. Potrebné financie vo výške 4000 eur získala samospráva z výzvy Ahoj, krásne Slovensko, ktorej cieľom bolo vyčistiť a zrenovovať tri miesta na Slovensku, o ktorých rozhodli svojimi hlasmi občania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %