Pondelok 16.12.2019
Dnes má meniny 
Albína
°C
26.01.2019 12:15

Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci


Ilustračna snímka, zdroj: LMS


ZMOS v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde zdôrazňuje, že nová legislatíva dáva samosprávam dôležité rozhodovacie právomoci na jeho reguláciu a tak posilňuje vplyv miest a obci vo vzťahu k tejto oblasti.


„Nový zákon oproti súčasnosti navrhuje rozšíriť možnosti na jeho regulovanie aj pre mestá a obce, a zároveň obmedzovať aj prevádzkovanie herní. Naše pripomienky boli pri jeho tvorbe zohľadnené a myslíme si, že samosprávy získajú dostatočné rozhodovacie právo,“ myslí si predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.

Podľa názoru ZMOS je posilnenie nástrojov na regulovanie hazardu najmä vo výherných herniach v novom zákone pre mestá a obce vyjadrené tým, že obce môžu vo svojich nariadeniach okrem štátnych sviatkov zatvoriť tieto prevádzky na ďalších 12 dní v roku a pritom nové herne nesmú vznikať 200 metrov od existujúcich. Zákonom sa zároveň zvyšuje minimálny počet prístrojov v herni z 12 na 15, čím sa vytvára tlak na znižovanie počtu súčasne povolených herní, obmedzuje sa  ich prevádzka v nočných a ranných hodinách od tretej hodiny rannej do desiatej hodiny. Za krok vpred považuje ZMOS aj zmeny pri povoľovaní tzv. kvízomatov, ktoré po novom musia byť povoľované tak ako výherné prístroje.  

Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde pripomína, že hazard nemožno vnímať jednostranne, ale v širších súvislostiach. Rozhodnutie samospráv pri regulácii herní je ich legitímnou a v mnohých prípadoch aj oprávnenou reakciou na situácie, ktoré v mestách a obciach vznikajú.

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2016
Zákon neumožňuje obecnému zastupiteľstvu určiť starostovi jeho zástupcu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
01.12.2016
Primátor Bratislavy víta schválenú novelu zákona o hazardných hrách
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal víta, že parlament definitívne schválil novelu zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií.
viac
27.02.2017
Jozef Turčány: Hazard treba vnímať v širších súvislostiach
Zákaz hazardu najskôr pôsobil ako občianska téma, na ktorú svojimi vlastnými skúsenosťami reagovali niektoré samosprávy. V praxi je nový zákon o hazarde, a teda aj nové pravidlá. Viac o tejto téme priblížil v rozhovore výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.
viac
16.11.2017
MŽP začne budovať nový Informačný systém odpadového hospodárstva
Nový systém odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.16 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.03 %