Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.04.2023 12:30

Pri budúcom rozvoji územnej samosprávy pomôžu odporúčania európskych expertov


Snímka: Ministerstvo vnútra SR


Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného projektu Ministerstva vnútra SR a Rady Európy s finančnou podporou EÚ pod názvom Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných na Slovensku.


 Výstupy projektu sú prezentované na záverečnej dvojdňovej konferencii, ktorú v utorok 28. marca 2023 otvoril v Bratislave štátny tajomník rezortu vnútra Tomáš Oparty.

„Vďaka odborníkom z Rady Európy máme k dispozícii kvalifikovaný a objektivizovaný pohľad na súčasnú podobu územnej samosprávy spolu s odporúčaniami a skúsenosťami z iných krajín, ktoré nám pomôžu vybrať smer pri budúcom vývoji miestnej a regionálnej samosprávy,“ povedal Tomáš Oparty.

Počas konferencie zaznievajú názory zahraničných a slovenských expertov na tému posilnenia územnej samosprávy, prerozdelenia kompetencií, budovania odborných kapacít, nastavenia regionálnej úrovne samosprávy, financovania územnej samosprávy i zlepšenia statusu hlavného mesta Bratislava a mesta Košice.

„Rada Európy realizovala projekt na objednávku ministerstva vnútra, aby sme získali objektívne poznatky, ako by sa samospráva mala ďalej rozvíjať, aby mohla lepšie poskytovať svoje služby obyvateľom a byť silnejším pilierom demokracie v území. Jednotlivé výstupy ponúkajú viacero riešení, ako k tomu ďalej môžeme na Slovensku pristupovať," vysvetlila  riaditeľka odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov sekcie verejnej správy Naďa Firák Kurilová.

Štátny tajomník sa poďakoval odborníkom zo Slovenska a z európskych krajín, ako aj združeniam samospráv, samosprávnym krajom a obciam a mestám, ktorí aktívne participovali na realizácii projektu. „Všetci máme spoločný cieľ. Pripraviť sa na výzvy a potreby 21. storočia, pri ktorých obce, mestá a samosprávne kraje budú hrať kľúčovú úlohu," povedal Tomáš Oparty.

 

 

Autor: Zdroj: Ministerstvo vnútra SRj


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
Ministerstvo vytvorilo mechanizmus pre efektívnejší progres vo verejnej správe
Lepšia koordinácia medzi rezortmi, kvalitnejšie nastavenie procesov a systémov a zabránenie ich duplicity či zabezpečenie bezproblémového kolovania žiadosti ako takej po úradoch bez nutnosti prítomnosti občana.
viac
18.01.2020
Návrh reformy verejnej správy rozvíja aj možnosť zrušenia krajov, priznáva ÚMS
Reštrukturalizácia súčasnej podoby samosprávnych krajov a prechod ich kompetencií do agendy miestnej územnej samosprávy je jednou, no nie jedinou myšlienkou, ktorú obsahuje návrh reformy verejnej správy, pripravenej Úniou miest Slovenska (ÚMS).
viac
21.01.2021
Na ceste k reforme verejnej správy a európskej integrácii
Pozvánka na online konferenciu ,,Na ceste k reforme verejnej správy a európskej integrácii“.
viac
10.11.2021
ZMOS a SK 8 ohlásili spoluprácu
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie samosprávnych krajov SK 8 chcú spolupracovať na rozvoji územia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %