Sobota 04.05.2024
Dnes má meniny 
Florián
°C
06.11.2019 10:05

Po stopách Juraja Šucha, hrdinu protitureckých bojov


Sarkofák Juraja Šuchu. Snímka: Ľubomír Žila


Cesta viedla od Sklabinskeho hradu až po hrad Drégeľa a symbolizovala úctu a pripomienku na túto významnú, no skoro zabudnutú osobnosť. V tomto roku uplynulo 467rokov od jeho smrti.


Pod záštitou Vlastivedného odboru Matice Slovenskej v Martine, v spolupráci s Miestnym odborom Matice Slovenskej v Šuranoch a Občianskym združením DONJON, pôsobiacim v predhradí hradu Sklabiňa sa dňa 23. 10. 2019 všetci vydali po stopách Juraja Šucha (* okolo roku 1500 – † 9. júl 1552, hrad Drégel), hrdinu protitureckých bojov.

Juraja Šucha bol vojak a kapitán hradu Drégeľ v Maďarsku, ktorý sa nachádza necelých desať kilometrov juhovýchodne od mesta Šahy. Pravdepodobne sa narodil v Turčianskej stolici na majetkoch Révayovcov. Pochádzal z meštianskej rodiny, z kruhov schudobneného zemianskeho rodu. V detstve si ho k sebe zobral František Révay, ktorý ho naučil čítať a písať a na hrade Sklabiňa sa stal aj rytierom. S najväčšou pravdepodobnosťou bol, tak ako v danej dobe väčšina šľachty v hornom Uhorsku, prívržencom a zástancom luteránstva.

Zahynul pri hrdinskej obrane hradu Drégeľ, keď tri dni, spolu s ďalšími 50-mi vojakmi, úporne odolávali útoku 10-tisícového tureckého vojska. So zbraňou v ruke sa bránil ešte aj vtedy, keď mu guľka prerazila koleno a musel bojovať kľačiac. Paša Hadim Ali, z úcty k mŕtvemu kapitánovi, dal ho pochovať so všetkými vojenskými poctami. Na znamenie jeho odvahy, vzdajúc úctu jeho hrdinstvu, dal vztýčiť nad hrobom jazdeckú kopiju s vlajkou. V dedinke Drégelypalánk je osadený jeho sarkofág a v Budapešti má svoju sochu.

V dedinke Drégelypalánk, si účastníci cesty mohli pozrieť sarkofák Juraja Šuchu, ako aj múzeum venované histórii hradu Drégeľ. Samozrejme nechýbal ani samotný výstup na hrad Drégeľ, kde si jeho pamiatku uctili pri jeho symbolickom hrobe. V maďarskej kultúre sa hrdinský boj Juraja Šuchu stal národným príkladom, no u nás  sa o jeho hrdinstve nedozvieme veľa a patrí k tzv. zabudnutým hrdinom.

Autor: Ľubomír Žila


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2018
Turci na fiľakovskom hrade!
V dňoch 16. – 17. júna 2018 sa na hrade uskutočnia XIX. Fiľakovské hradné hry, ktoré každoročne lákajú deti i dospelých. Sobotňajšie podujatie sa aj tohto roku posúva do poludňajších a večerných hodín.
viac
11.01.2022
Východnú baštu Oravského hradu plánujú reštaurovať
Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava plánuje reštaurovať Východnú baštu Oravského hradu. Zapojilo sa do výzvy ministerstva kultúry a požaduje dotáciu viac ako 300 000 eur. Uviedla to riaditeľka múzea Mária Jagnešáková.
viac
14.03.2022
Na Nitrianskom hrade opäť otvorili vežu katedrály i Diecézne múzeum
Nitriansky hrad sa po zimnej prestávke naplno otvorí turistom. Ako informovala nezisková organizácia Castellum, od soboty bude opäť sprístupnená veža hradnej katedrály i Diecézne múzeum.
viac
09.07.2022
Na hrade Modrý Kameň sprístupnili výstavu čepcov z celého Slovenska
Čepiec ako symbol svojej nositeľky a fenomén tradičnej ľudovej kultúry prezentuje výstava v múzeu na hrade Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese. TASR o tom informovala Dáša Ďuríková z múzea.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %