Štvrtok 01.10.2020
Dnes má meniny 
Arnold
°C
11.07.2019 05:40

Na východ môžu turistov prilákať aj vojnové cintoríny


Zvonica na vrchu Skory pri obci Hostovice (okr. Snina). Snímka zdroj: KVH Beskydy.


Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy pripravil na letnú sezónu nové propagačné materiály. Verí, že môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne, priblížil pre TASR Radoslav Turik z KVH Beskydy.


"Propagačné materiály sú výsledkom medzinárodnej spolupráce v rámci projektu Interreg, do ktorej sa zapojili krajiny strednej Európy. Lídrom boli Slovinci, pretože majú jedny z najdlhších skúseností pri využívaní prvej svetovej vojny a pozostatkov z nej na rozvoj turistického ruchu. Základnou myšlienkou projektu je spájať dejinnú minulosť tohto obdobia v rámci jednotlivých európskych krajín a spoločne ju využiť pre rozvoj turistického ruchu," povedal. Vznikli tak štyri letáky a dve brožúry. Ako doplnil Turik, v Slovinsku je bežné vidieť autobusy plné turistov smerovať k pamiatkam súvisiacim s dejinnými udalosťami prvej svetovej vojny.       

"Výrava (okr. Medzilaborce) bola významným bojiskom takzvanej Veľkonočnej bitky na prelome marca a apríla 1915. Náučný chodník tam bol naším prvým zrealizovaným. Druhým naším projektom bolo vybudovanie zvonice na vrchu Skory pri obci Hostovice (okr. Snina). Je to jedno z mála miest na území Slovenska, kde bojovali slovenskí vojaci rakúsko-uhorskej armády. Tretím miestom je pomníček na Vrchu Kaštielik, ktorému sa hovorí aj Smrtná hora alebo Hora smrti. Leží nad obcou Nižná Polianka (okr. Bardejov), kde náš architekt navrhol naozaj zaujímavý pomník. Je to miesto, ktoré by mohlo zaujímať turistov z mnohých krajín. Štvrtým ukončeným náučným chodníkom je najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny na východnom Slovensku, Veľkrop (okr. Stropkov), s úpravou ktorého sme sa trápili osem rokov," opísal miesta propagované letákmi Turik.

Brožúry obsahujú popisy bojov, spomienky i historické fotografie. Podľa Turika sú vhodné aj ako edukačný materiál. „Mesto a vojna je rozdelená do šiestich častí a snaží sa vystihnúť, ako prvá svetová vojna zasiahla šesť miest, dnes centier šiestich okresov Prešovského kraja. Hory a vojna sa zaoberá priebehom bojov v našom karpatskom priestore. Akým spôsobom bola vojna u nás iná oproti západnému frontu alebo v rovinách Haliče. Nepriateľ totiž niekedy nebol tým najväčším nepriateľom," priblížil Turik ich obsah.

Letáky i brožúry majú jednotný dizajn, červenú farbu a logo prevzaté od slovinskej organizácie Puty miru, Chodníky mieru. Turik verí, že takýmto spôsobom dokážu na pamiatky súvisiace s prvou svetovou vojnou upozorniť turistu zaujímajúceho sa o toto dejinné obdobie, nech už je z ktorejkoľvek európskej krajiny, na prvý pohľad. Propagačné materiály chce KVH Beskydy distribuovať priamo po obciach, kde jednotlivé náučné chodníky začínajú, v informačných centrách predmetných okresných miest, ale i na iných miestach, kde ich budú môcť turisti zastihnúť.       

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2016
Deň Zeme a vody v Lučenci
Priblížiť obyvateľom mesta Lučenec dôležitosť ekológie a zdravého životného prostredia bolo mottom podujatia venovaného Dňu Zeme a vody. Na Námestie republiky prišli stovky detí z miestnych základných škôl.
viac
27.09.2016
Bardejov láka poľských turistov bilbordovou kampaňou
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš - Bardejov zamerala svoje propagačné aktivity na zvýšenie návštevnosti regiónu severovýchodného Slovenska aj smerom do Poľska.
viac
19.01.2018
Centrum Prešova zdobí nová atrakcia - jeho historický 3D model
Prešov má novú turistickú atrakciu – centrum mesta zdobí od štvrtka 18. januára jeho historický 3D model. Bronzový model stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia.
viac
21.04.2018
Na mestskom cintoríne začali s opravou poškodených vojnových hrobov
Technické služby mesta Humenné začali v týchto dňoch s opravou poškodených vojnových hrobov na mestskom cintoríne. Ako informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu, jeho časť je miestom posledného odpočinku 1248 vojakov, ktorí zahynuli počas prvej i druhej svetovej vojny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %