Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (vľavo) s predsedom BBSK Jánom Lunterom.
Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja navštívil v piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu so štátnym tajomníkom Kamilom Százom. Okrem prehliadky centra absolvovali aj rokovanie s vedením BBSK, na ktorom otvorili všetky kľúčové témy týkajúce sa očkovania.
„Chcel by som poďakovať pánovi predsedovi, všetkým jeho kolegom a zdravotníckym pracovníkom, ktorí nám veľmi pomáhajú pri očkovaní, a to najmä zriadením vakcinačných centier a veľmi aktívnym prístupom pri zriadení mobilných očkovacích tímov. Toto je hlavná cesta ako dostať vakcínu k ľuďom, ktorí nemôžu prísť do nemocníc a očkovacích centier. Dá sa to spraviť jedine cez župy, ktoré už niekoľkokrát dokázali, že vedia organizovať, majú na to ľudí, energiu a nápady,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu po návšteve Očkovacieho centra Banskobystrického samosprávneho kraja v Banskej Bystrici minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Minister spolu so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Kamilom Százom dnes absolvoval rokovanie s vedením Banskobystrického samosprávneho kraja, na ktorom župa otvorila všetky kľúčové otázky týkajúce sa očkovania proti COVID-19.
„Som veľmi rád, že sme sa dnes mohli stretnúť, rozobrať naše skúsenosti a prejsť si bod po bode nové veci, ktoré nás čakajú. Mobilné očkovacie jednotky a vakcinačné centrá budeme prevádzkovať aj naďalej – táto pandémia je vojna, v ktorej môže byť obeťou každý z nás. Očkovanie je jediná cesta, ako z nej von,“ povedal po stretnutí predseda BBSK Ján Lunter.
Na rokovaní župa ministrovi predstavila nielen svojich osem očkovacích centier, ktoré zriadila v regiónoch tak, aby neboli od obyvateľov vzdialené viac ako hodinu jazdy autom, ale tiež stratégiu mobilného očkovania, funkčný systém nahradnici.sk pre registráciu náhradníkov a žiadateľov o mobilné očkovanie v obciach či priamo v domácnostiach a otvorila aj tému trasovania a dôležitosti kvalitných dát.
„Aj touto cestou by som sa chcel veľmi pekne poďakovať pánovi ministrovi, že prijal naše pozvanie. Bolo to prvé stretnutie na najvyššej úrovni s ministerstvom zdravotníctva, odkedy sme začali očkovaciu kampaň – prešli sme si každú jednu otázku a dostali sme relevantné odpovede. Zhodli sme sa na tom, že cesta ako zaočkovať najohrozenejšie skupiny ľudí nad 60 rokov vedie cez intenzívnu kampaň, osvetu a priblíženie sa k nim s vakcínou. Som veľmi rád, že sme našli zhodu v tom, že toto je cesta pre celé Slovensko,“ povedal vicežupan Ondrej Lunter s tým, že ak by v krajine operovalo 80 mobilných očkovacích jednotiek, do polovice leta by sa podarilo zaočkovať až 80 percent obyvateľov vo veku 60 a viac rokov.
Podporu mobilnému očkovaniu verejne deklaroval aj minister Vladimír Lengvarský, ktorý povedal, že úlohou ministerstva zdravotníctva je teraz nájsť patričný finančný model na refundovanie takto vzniknutých nákladov.
„Župa i starostovia robia veľmi dobrú prácu, ľudí aktívne oslovujú a vyhľadávajú. Toto je cesta, ktorá je v Banskobystrickom kraji najviac vpredu, ale už sa to spúšťa aj v iných krajoch. Verím, že spoločne dosiahneme to, že najviac ohrození ľudia sa dostanú k vakcíne a budú zaočkovaní tak, aby sme ich zaočkovaním chránili nielen ich ale celú populáciu,“ uzavrel Vladimír Lengvarský.