Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
17.03.2018 05:51

V lesoch osadia aj novú drobnú cykloturistickú infraštruktúru


Ilustračná snímka


Finančná čiastka pre obnovené značkovanie na cyklistických a turistických trasách zostáva rovnaká ako po minulé roky. Z rozpočtu Trenčianskej župy sa za 20 tisíc eur obnoví viac ako 140 km značiek na cykloturistických trasách.


Obnovené značky potešia aj tento rok na takmer 500 km turistických a cyklistických trás

Trenčiansky samosprávny kraj vyčlenil zo svojho rozpočtu aj v roku 2018 finančné prostriedky na obnovu cyklistických a turistických značiek. Obnovené značenie bude nadšencov turistiky a cykloturistiky správne navigovať už štvrtým rokom.

Od roku 2015 sa každoročne v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) obnovia stovky kilometrov cykloturistického značenia. Tie úspešne do cieľa dovádzajú turistov i cyklistov na celom území kraja. Obnovu realizuje Trenčiansky samosprávny kraj na základe podpísaného Memoranda o spolupráci so Slovenským cykloklubom a Klubom slovenských turistov. Deje sa tak v súlade so Stratégiou využitia potenciálu TSK pre rozvoj cyklistickej infraštruktúry, ktorú poslanci krajského parlamentu vzali na vedomie ešte v roku 2016. „Memorandum s klubmi podpísal TSK ešte v lete roku 2014. Každým rokom sa tak počet obnovených či novovyznačených trás zvyšuje. Tie od roku 2015 už správne navigovali nejedného turistu, ktorý sa vydal spoznávať krásy Trenčianskeho kraja,“ ozrejmil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška s tým, že v rokoch 2015, 2016 a 2017 bolo spolu za financie TSK obnovených, resp. novovyznačených bezmála 1 260 km cykloturistických trás. V roku 2018 k nim pribudne ďalších takmer 500 km, čo je zatiaľ najviac kilometrov v priebehu jedného roka.

 „Najdlhší úsek, ktorý bude priaznivcov cykloturistiky v sedle bicykla navigovať po obnovených značkách, je 25,5 km úsekBojnického cykloookruhu.Ten vedie od obce Lehota pod Vtáčnikom po mesto Handlová,“ uviedol Radovan Hladký, poverený riadením Odboru dopravy Úradu TSK. Oživenie maľovaného značenia „C“ v rámci Bojnického cyklookruhu nadviaže na minuloročný obnovovaný úsek medzi obcami Diviaky nad Nitricou a Lehota pod Vtáčnikom v dĺžke 58 km. Nové značky nájdu cyklonadšenci aj v ďalších okresoch kraja. Na 25 km úseku Vážskej cyklomagistrály sa nielen preznačia cykloturistické značky, ale aj vyznačia jej nové časti.

Finančné prostriedky od TSK sa využijú nielen na obnovu a nové značenie trás, ale aj na doplnenie drobnej turistickej infraštruktúry na cykloturistických trasách Trenčianskeho kraja. To bude zahŕňať nové cyklosmerovky i tabule. Pre lepšiu orientáciu cyklistov bude tento rok osadených 48 malých i veľkých cykloturistických smerovníkov, 121 malých i veľkých cyklosmeroviek a 95 cyklotabuliek rôzneho typu.

Ani turisti sa v lese nestratia. Za rovnakú sumu, teda 20 tisíc eur z kasy Trenčianskeho kraja, sa tento rok plánuje obnoviť turistické značenie na viac ako 320 kmturistických trás. Aj v tomto roku sa rozšíria rady drobnej cykloturistickej infraštruktúry, a to o 6 ks turistických vývesných informačných máp, z toho päť v okrese Prievidza a zvyšný jeden v okrese Trenčín. „V turisticky navštevovanej oblasti Trenčianskych Teplíc, kde sa nachádza veľké množstvo turistických chodníkov vyznačkovaných miestnou značkou, plánujeme namontovať na ôsmich kusoch vybraných smerovníkov výrez z mapy danej lokality, na ktorom sú znázornené predmetné trasy,“ ozrejmil ďalšie aktivity predseda Klubu slovenských turistov Peter Dragúň.

Vyznačovanie nového či obnovu pôvodného značenia sa zrealizuje v priebehu turistickej a cyklistickej sezóny v závislosti od počasia.

Autor: (ts-tsk-Barbora Jánošková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Na Borkút sa turisti aj cyklisti dostanú novoupraveným lesným chodníkom
Prešovčania aj ďalší milovníci prírody sa môžu dostať po novoupravenej lesnej ceste do Lesoparku Borkút v katastri obce Haniska.
viac
07.04.2017
Vojenská päťdesiatka a Jilemnického jarná 25-ka
V sobotu 8. apríla 2017 sa pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Trenčín uskutoční 42. ročník diaľkového pochodu s názvom Vojenská päťdesiatka. V nedeľu 9. apríla sa zas môžete zapojiť do 41. ročníka turistického pochodu Jilemnického jarná 25-ka.
viac
26.05.2017
Kraj otvorí letnú sezónu zavedením cykloautobusov
Cyklisti môžu po novom v Trenčianskom samosprávnom kraji využiť na presun aj dva cykloautobusy. Jazdiť budú celú letnú sezónu po trasách, ktoré si verejnosť sama zvolila verejným hlasovaním. Oficiálne začínajú jazdiť od začiatku júna, vyskúšať ich však môžete už v sobotu 27. mája.
viac
14.11.2018
Tretí ročník Vrchárskej koruny Trenčianska finišuje
Účastníkov najviac potrápil vrchol Makyta. Na zdolanie všetkých 20 výziev máte čas už len do konca novembra!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %