Piatok 03.05.2024
Dnes má meniny 
Galina
°C
08.03.2024 03:15

SVP: Tvrdenia o zvyšovaní ceny vody pre spotrebiteľa o 20 percent sú nepravdivé


Ilustračná snímka (Zdroj: gettyimages.com)


Poplatok za odber podzemnej vody predstavuje iba malú časť z celkovej ceny vodného a stočného. Započítavanie dane z pridanej hodnoty (DPH) do tohto poplatku zmení jeho výšku v desatinách centa.


Občania pritom už v súčasnosti platia vodné a stočné vrátane DPH, opatrenie sa ich preto prakticky nedotkne. Informoval o tom v piatok riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa a hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.         

Reagoval tak na tvrdenia o možnom zvýšení ceny vody pre konečného spotrebiteľa o 20 %, ktoré podľa neho nie sú pravdivé a súvisia s nepochopením či účelovým prekrúcaním skutočnosti. Nariadenie, ktoré v stredu (6.3.) schválila vláda, sa týka príjmov z poplatkov za užívanie vôd. Od 1. januára tohto roka je príjemcom poplatkov za vypúšťané odpadové vody do povrchových vôd namiesto Environmentálneho fondu Slovenský vodohospodársky podnik.         

"Nariadením sa zabezpečí technické presmerovanie preddavkov poplatkov za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd na rok 2024 určených rozhodnutím SVP vydaným ešte pred 1. januárom 2024, a to z účtu Environmentálneho fondu na účet SVP," priblížil Bocák.         

Nariadenie tiež dopĺňa sadzby poplatkov za odbery podzemných vôd a za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd o informáciu, že výška týchto sadzieb je v nariadení uvedená bez DPH. "Nadväzne sa upravuje aj postup započítavania DPH pri ročnom zúčtovaní preddavkov poplatkov za odbery podzemných vôd a preddavkov poplatkov za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd, ak DPH nie je započítaná, resp. uhrádzaná v rámci preddavkov poplatkov za užívanie vôd," uviedol Bocák.         

Uplatňovanie DPH súvisí podľa neho iba s poplatkami za odber podzemných vôd. Vypúšťanie podzemných vôd do povrchových vôd nebude mať na domácnosti, firmy a vodárenské spoločnosti prakticky žiaden dopad. "Poplatok za odber podzemnej vody totiž predstavuje iba malú časť (rátajúcu sa v centoch) z celkovej ceny vodného a stočného. Započítavanie DPH do poplatku za odber podzemnej vody tak zmení výšku tohto poplatku v desatinách centa. Občania pritom už v súčasnosti platia vodné a stočné vrátane DPH. Opatrenie sa ich preto prakticky nedotkne," doplnil Bocák.         

Z nariadenia schváleného vládou vyplýva, že celkové výnosy z poplatkov za užívanie vôd predstavujú 12,5 milióna eur. Prínos pre štátny rozpočet prostredníctvom 20 percent DPH je 2,5 milióna eur za rok. "Ak by k navrhovanej úprave nariadenia vlády nedošlo, výnosy správcu vodohospodársky významných vodných tokov by sa znížili o 20 percent, ktoré by si tento správca musel nevyhnutne žiadať zo štátneho rozpočtu ako kompenzáciu na krytie nákladov na neregulované služby," vysvetlilo v materiáli ministerstvo životného prostredia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2016
V obci spustili petíciu za odvolanie starostu
V obci Chorvátsky Grob dnes štartuje petícia za vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní starostu Radovana Benčíka.
viac
03.01.2018
Mestu sa podarilo predať chátrajúcu budovu bývalej vojenskej správy
Považskej Bystrici sa po niekoľkých rokoch podarilo na tretí pokus predať budovu bývalej vojenskej správy v centre mesta. Vo verejnej obchodnej súťaži ju predala za 281 000 eur spoločnosti, ktorá je zároveň vlastníkom Kúpeľov Nimnica.
viac
05.03.2021
SVP sa nestotožňuje so závermi analýzy NKÚ, považuje ich za nepresné
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) sa nestotožňuje so závermi analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Považuje ich za nepresné, vytrhnuté z kontextu. Úrad analyzoval výdavky použité na výstavbu protipovodňových opatrení. Informoval o tom hovorca SVP Marián Bocák.
viac
16.06.2023
Kúpanie v Ružinej podľa obcí skomplikuje málo vody aj zarastené brehy
Letnú turistickú sezónu pri vodnej nádrži Ružiná v okrese Lučenec, ktorú po rekonštrukcii začali napúšťať v lete 2021, bude podľa samospráv aj toto leto limitovať nedostatok vody. Problémom sú tiež zarastené brehy, ktoré v uplynulých rokoch pokryli náletové dreviny či burina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %