Utorok 23.04.2019
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
05.05.2016 10:15

Podpoľanci zrenovovali v Ríme 30-ročný detviansky vyrezávaný kríž


Podpolianska delegácia dobrovoľníkov. Zľava: Ján Šufliarský, Jozef Ďurica, Miloš Brašeň, Peter Vreštiak, Stanislav Horník, František Horník, Ondrej Vrťo.  Snímka: Ondrej Vrťo


Detviansky vyrezávaný kríž, ktorý ešte za minulého režimu, v roku 1985, zhotovil ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu nad Hriňovou a poslal Pápežskému slovenskému kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríma, obnovil v uplynulých dňoch jeho syn Jozef.


Minulý víkend ho za prítomnosti Slovákov žijúcich v Ríme a zástupcov miest Hriňová a Detva požehnal rektor kolégia Vladimír Stahovec.     

Ako informovala hovorkyňa Mestského úradu v Detve Zuzana Juhaniaková, príprava obnovy Podpolianskeho kríža prebiehala na Slovensku už pár mesiacov predtým. K jeho obnove prispeli viacerí dobrodinci z Hriňovej a Detvy, ktorí poskytli pracovné nástroje a materiál na reštauračné práce. Komplexná renovácia má detvianskemu krížu v Ríme zabezpečiť ďalšiu niekoľkoročnú životnosť.      

Umiestnenie tradičného slovenského kríža v období náboženskej neslobody rezonovalo najmä u Slovákov, ktorí žili v tom čase v zahraničnom exile. Časopis Slovenské hlasy z Ríma z roku 1986 písal o tom, že kríž pripomína kalváriu celého slovenského národa.      

Ako Juhaniaková pokračovala, rezbár Ondrej Ďurica zhotovoval kríž pre Slovákov v Ríme v časoch neslobody tajne. "Nebolo vtedy možné o tom veľa rozprávať ani vlastným najbližším. Kríž do Ríma putoval obitý doskami ako dva vyrezávané trámy," priblížila.    

Vďaka kronike z Ríma sa zachovala informácia, že myšlienka vznikla po návšteve rodáka a misionára pátra Juraja Vojenčiaka na rodnom Podpoľaní. Vojenčiak pri návšteve domova zašiel aj k Ondrejovi Ďuricovi. Osadenie Detvianskeho kríža v Ríme nezostalo pre rezbára bez následkov. Ako spomína syn Jozef, pracovali práve na poli, keď prišli dvaja vyšetrovatelia a otca zobrali na celodenné vypočúvanie.      

Zástupcov podpolianskych samospráv, primátora Detvy Jána Šufliarského a primátora Hriňovej Stanislava Horníka v sprievode dobrovoľníkov z oboch miest pri príležitosti renovácie kríža prijal koncom apríla 2016 v Ríme aj kardinál Jozef Tomko. Primátori venovali kardinálovi publikácie a tradičné ľudové výrobky, ktoré symbolizujú Hriňovú a Detvu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Považská Bystrica investuje do obnovy amfiteátra 23 500 eur
Považskobystrická samospráva zrekonštruuje prírodný amfiteáter v miestnej časti Praznov. Pôvodné staré pódium nahradí drevená trámová konštrukcia s betónovým pódiom s drevenou podlahou, zastrešia ho drveným krovom.
viac
12.01.2018
Obec Hriňová bude v roku 2018 pokračovať v obnove komunikácií
Viac ako 317 000 eur investovala vlani Hriňová do údržby, opráv a rekonštrukcie miestnych komunikácií a chodníkov či do výstavby parkovacích plôch. Hriňová, ktorá má v rámci Slovenska piaty najväčší kataster, spravuje totiž až 178 kilometrov ciest.
viac
04.12.2018
Gelnica pripravila počas adventu a sviatkov viacero podujatí
Počas adventného aj silvestrovského obdobia pripravilo mesto Gelnica pre obyvateľov viacero podujatí. Okrem zapaľovania sviečok na adventnom venci nebudú chýbať Mikuláš, vianočný koncert či športové podujatia. Pre TASR to povedal primátor Gelnice Dušan Tomaško.
viac
03.01.2019
Mesto za osem rokov obnovilo 45 z 80 miestnych komunikácií
Mestskej samospráve v Hriňovej sa za uplynulých osem rokov podarilo zrekonštruovať 45 z celkom 80 miestnych komunikácií. Čo do rozlohy katastra piate najrozľahlejšie mesto na Slovensku ich totiž spravuje celkom 178 kilometrov. Na opravu ich teda čaká ešte necelá polovica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.48 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.83 %