Nedeľa 05.05.2024
Dnes má meniny 
Lesia, Lesana
°C
03.07.2023 11:40

Participatívny proces vyselektoval desať veľkých a deväť malých projektov


Ilustračná snímka.


Počas pandemického obdobia vznikol v Trnave nový model participácie transformáciou participatívneho rozpočtu.


Dostal pomenovanie Plánuj mesto - posuň miesto a bol vytvorený ako jedinečný koncept pre Trnavu, aby mesto vedelo obyvateľov efektívnejšie zapájať do rozhodovania. Informoval o tom primátor Trnavy Peter Bročka.

"Rozmýšľali sme, ako participatívny rozpočet posunúť. Spustili sme portál planujmesto.trnava.sk, kde sú rozsiahle informácie o plánovaných i už realizovaných projektoch, a súbežne prebiehala s verejnosťou rada participatívnych zisťovaní o tom, čo by Trnavčania chceli, aké druhy projektov preferujú," uviedol primátor. Konštatoval, že úroveň participácie mesta Trnava v kvalite i rozsahu je v slovenskom kontexte stále na najvyššej úrovni. "Participácia celomestského charakteru je na rozdiel od lokálnej zatiaľ nadštandardom," doplnil viceprimátor Marcel Krajčo. Dôležité stále je, aby sa zúčastňovalo na procese čo najviac občanov.

Na aktuálne kolo o využití verejného priestoru sa zhromaždilo 150 ideí. Sformulovaných bolo 54 zámerov projektov. "Hlasovanie prebiehalo online, zapojilo sa 1422 obyvateľov. Na základe hlasovania a opätovného prerokovania výsledkov s odborníkmi na mestskom úrade bolo následne vybraných desať veľkých a deväť malých projektov, ktoré by sa mali stať prioritami mesta na najbližšie obdobie," uvádza materiál, ktorý prerokovalo júnové zasadnutie mestského zastupiteľstva. Medzi veľkými v prvej pätici skončili revitalizácia kúpaliska Kamenný mlyn, úprava priestoru pred obchodným domom Jednota, revitalizácia železničného depa a tiež parčíka pri synagóge, ďalej budovanie Central parku Sever na Kravskom pasienku a Mestské envirocentrum vo Vodárenskej záhrade. Medzi malými najviac bodov získali projekty debarierizácie mesta, umenie vo verejnom priestore a vytvorenie námestia so zeleňou na Ulici Vladimíra Clementisa.

Každý nový participatívny proces bude mať podľa primátora vlastnú tému, nasledujúcou by mala byť doprava.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2020
Radnica stopla tohtoročný participatívny rozpočet
Mesto Trnava stoplo pre tento rok nové kolo participatívneho rozpočtu. Bude realizovať iba projekty, ktoré dostali zelenú vo vlaňajšom hlasovaní Trnavčanov. Pokračovať chce opäť v roku 2021. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
viac
10.01.2022
Mesto Levice hľadá projekty, ktoré podporí z participatívneho rozpočtu
Obyvatelia mesta, neformálne skupiny i občianske združenia a neziskové organizácie môžu do 28. januára predkladať projekty, ktoré môžu byť financované z participatívneho rozpočtu mesta. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 3000 eur a zahrnuje náklady na vlastnú realizáciu.
viac
10.02.2022
Obyvatelia Hnúšte môžu získať až 8000 eur na projekty participatívneho rozpočtu
Viac ako trojnásobne zvýšila samospráva Hnúšte počas troch rokov čiastku určenú na participatívny rozpočet. Vďaka nemu mohli aktívni obyvatelia skrášliť a zlepšiť verejné priestranstvá v meste realizáciou viac ako dvoch desiatok projektov.
viac
13.03.2023
Trnavčania môžu hlasovať o investíciách do verejného priestoru
Do konca marca môžu Trnavčania zahlasovať za projekty pilotného ročníka participatívneho procesu. Ten po niekoľkých rokoch nahradil participatívny rozpočet a pozmenil pravidlá. Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %