Štvrtok 14.12.2017
Dnes má meniny 
Branislava, Bronislava
6.2°C Bratislava
25.04.2017 10:59

Oravská mozaika z kávových zŕn je svetovým unikátom


Originalita múzea kávy v Krušetnici tkvie v nádhernej mozaike z kávových zŕn, ktorá zobrazuje celý príbeh kávy od zrnka po zber. Nájdete tu napríklad aj mapu pestovateľských oblastí, či výjavy z histórie.


Roman Florek, tvorca rekordne veľkej mozaiky z viac ako štyroch miliónov kávových zŕn umiestnených na stenách múzea kávy Oravakafe v hornooravskej obci Krušetnica (okres Námestovo), si za svoj svetový unikát prevzal ďalší certifikát.


Mozaiku s plochou 107 štvorcových metrov tvoril nadšenec kávy za pomoci rodiny a priateľov takmer tri roky.      

"Je to certifikát za unikátny slovenský rekord, ktorý má svetové parametre," informoval komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. Dva certifikáty už vyučený čašník dostal počas slávnostného otvorenia múzea v novembri 2016. Jeden za najväčšiu mozaiku z kávových zŕn a druhý za najväčší počet vystavených rôznych exponátov súvisiacich s výrobou a prípravou kávy. V múzeu sa ich v súčasnosti nachádza viac ako 550.      

Z mozaiky v Múzeu Oravakafe by sa dalo pripraviť takmer 60 000 káv. Unikátne obrazy v interiéri múzea tvoria viac ako štyri milióny rôzne pražených kávovníkových zŕn. Zrná zlepené do najväčšej mozaiky na svete majú hmotnosť približne 400 kilogramov a jej veľkosť prekonala svetový rekord až päťkrát. Čo sa týka vystavených exponátov, najstarší má viac ako 200 rokov. Takmer všetky sú plne funkčné.      

Certifikát si nadšenec kávy prevzal na podujatí Pri káve o káve, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 24. apríla v priestoroch múzea. Takisto tu do života uviedli knihu odborníka na kávovú tematiku Jozefa Augustína Pri káve o káve a kávovinách. Súčasťou programu bolo hudobné vystúpenie, ukážky prípravy rôznych druhov káv a techniky latte artu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
30.11.2016
Čarovné dni vianočné...
V nedeľu 11. decembra 2016 si môžu návštevníci poslednýkrát v tomto roku vychutnať zimnú prírodu v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka.
viac
19.05.2017
Mesto Stará Turá oslávi 550. výročie oslobodenia od kráľovských poplatkov
Príďte si pripomenúť 550. výročie udelenia privilégia, ktoré obyvateľov Starej Turej navždy oslobodilo od všetkých kráľovských poplatkov.
viac
20.09.2017
Svetový deň cestovného ruchu v Nitre
Mesto Nitra a Katedra manažmentu kultúry a turizmu Filozofickej fakulty UKF v Nitre organizuje už po dvanástykrát podujatie Svetový deň cestovného ruchu, ktorého oslavy sa viažu k 27. septembru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.94 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.23 %