Pondelok 23.07.2018
Dnes má meniny 
Oľga
20°C Bratislava
25.04.2017 10:59

Oravská mozaika z kávových zŕn je svetovým unikátom


Originalita múzea kávy v Krušetnici tkvie v nádhernej mozaike z kávových zŕn, ktorá zobrazuje celý príbeh kávy od zrnka po zber. Nájdete tu napríklad aj mapu pestovateľských oblastí, či výjavy z histórie.


Roman Florek, tvorca rekordne veľkej mozaiky z viac ako štyroch miliónov kávových zŕn umiestnených na stenách múzea kávy Oravakafe v hornooravskej obci Krušetnica (okres Námestovo), si za svoj svetový unikát prevzal ďalší certifikát.


Mozaiku s plochou 107 štvorcových metrov tvoril nadšenec kávy za pomoci rodiny a priateľov takmer tri roky.      

"Je to certifikát za unikátny slovenský rekord, ktorý má svetové parametre," informoval komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. Dva certifikáty už vyučený čašník dostal počas slávnostného otvorenia múzea v novembri 2016. Jeden za najväčšiu mozaiku z kávových zŕn a druhý za najväčší počet vystavených rôznych exponátov súvisiacich s výrobou a prípravou kávy. V múzeu sa ich v súčasnosti nachádza viac ako 550.      

Z mozaiky v Múzeu Oravakafe by sa dalo pripraviť takmer 60 000 káv. Unikátne obrazy v interiéri múzea tvoria viac ako štyri milióny rôzne pražených kávovníkových zŕn. Zrná zlepené do najväčšej mozaiky na svete majú hmotnosť približne 400 kilogramov a jej veľkosť prekonala svetový rekord až päťkrát. Čo sa týka vystavených exponátov, najstarší má viac ako 200 rokov. Takmer všetky sú plne funkčné.      

Certifikát si nadšenec kávy prevzal na podujatí Pri káve o káve, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 24. apríla v priestoroch múzea. Takisto tu do života uviedli knihu odborníka na kávovú tematiku Jozefa Augustína Pri káve o káve a kávovinách. Súčasťou programu bolo hudobné vystúpenie, ukážky prípravy rôznych druhov káv a techniky latte artu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.10.2016
Rok Juraja Turza vyvrcholí otvorením unikátnej expozície
Rok 2016 je v Žilinskom kraji vyhlásený Rokom Juraja Turza, uhorského palatína a významného rodáka z Lietavy. Pri príležitosti 400. výročia úmrtia najznámejšieho člena z rodu Turzovcov otvorí Považské múzeum v Žiline stálu expozíciu v Sobášnom paláci v Bytči venovanú Jurajovi Turzovi.
viac
20.09.2017
Svetový deň cestovného ruchu v Nitre
Mesto Nitra a Katedra manažmentu kultúry a turizmu Filozofickej fakulty UKF v Nitre organizuje už po dvanástykrát podujatie Svetový deň cestovného ruchu, ktorého oslavy sa viažu k 27. septembru.
viac
17.12.2017
Adventné podujatie s pracovníkmi Domu tradícií v Budapešti
Ďalšie podujatie Hradného múzea zo série pre deti a mládež „Do knižnice nielen pre vedomosti!“, sa tentokrát zameria na uchovávanie a priblíženie ľudovej hudby a zvykov našich predkov.
viac
27.03.2018
Návštevníci múzea môžu spoznávať históriu Domaše
Návštevníci hanušovského múzea môžu od utorka spoznávať prírodu Domaše, históriu zaniknutých obcí i výstavby tohto vodného diela, ale aj jeho súčasnosť. Tím pracovníkov pre nich pripravil výstavu pri príležitosti 50. výročia vzniku tejto nádrže, ktorú si verejnosť pripomenula vlani.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %