Štvrtok 22.03.2018
Dnes má meniny 
Beňadik
2.1°C Bratislava
25.04.2017 10:59

Oravská mozaika z kávových zŕn je svetovým unikátom


Originalita múzea kávy v Krušetnici tkvie v nádhernej mozaike z kávových zŕn, ktorá zobrazuje celý príbeh kávy od zrnka po zber. Nájdete tu napríklad aj mapu pestovateľských oblastí, či výjavy z histórie.


Roman Florek, tvorca rekordne veľkej mozaiky z viac ako štyroch miliónov kávových zŕn umiestnených na stenách múzea kávy Oravakafe v hornooravskej obci Krušetnica (okres Námestovo), si za svoj svetový unikát prevzal ďalší certifikát.


Mozaiku s plochou 107 štvorcových metrov tvoril nadšenec kávy za pomoci rodiny a priateľov takmer tri roky.      

"Je to certifikát za unikátny slovenský rekord, ktorý má svetové parametre," informoval komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. Dva certifikáty už vyučený čašník dostal počas slávnostného otvorenia múzea v novembri 2016. Jeden za najväčšiu mozaiku z kávových zŕn a druhý za najväčší počet vystavených rôznych exponátov súvisiacich s výrobou a prípravou kávy. V múzeu sa ich v súčasnosti nachádza viac ako 550.      

Z mozaiky v Múzeu Oravakafe by sa dalo pripraviť takmer 60 000 káv. Unikátne obrazy v interiéri múzea tvoria viac ako štyri milióny rôzne pražených kávovníkových zŕn. Zrná zlepené do najväčšej mozaiky na svete majú hmotnosť približne 400 kilogramov a jej veľkosť prekonala svetový rekord až päťkrát. Čo sa týka vystavených exponátov, najstarší má viac ako 200 rokov. Takmer všetky sú plne funkčné.      

Certifikát si nadšenec kávy prevzal na podujatí Pri káve o káve, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 24. apríla v priestoroch múzea. Takisto tu do života uviedli knihu odborníka na kávovú tematiku Jozefa Augustína Pri káve o káve a kávovinách. Súčasťou programu bolo hudobné vystúpenie, ukážky prípravy rôznych druhov káv a techniky latte artu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2016
V Banskej Bystrici sa uskutoční spomienková akcia Metále (pre vrahov)
V nedeľu, 30. októbra 2016 sa uskutoční na Námestí SNP v Banskej Bystrici spomienková akcia s podtitulom Metále (pre vrahov), ktorej navrhovateľom je laureát ocenenia Biela vrana Ján Mičovský. Organizátormi podujatia sú neformálne hnutie NIOT (Nie v našom meste), CKO a Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
viac
07.04.2017
Na Spišskom hrade pripravili na letnú sezónu viacero podujatí
Jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku sa pripravuje na začiatok letnej turistickej sezóny. Po rekordnej minuloročnej návštevnosti, ktorá prekročila hranicu 209 000 turistov, pripravilo Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči, ktoré hrad spravuje, viacero podujatí.
viac
18.07.2017
Liptovfest s rekordom v lyžičkovom tanci
LIPTOVFEST – festival dobrej zábavy, jedla a zážitkov je tu už o niekoľko dní (21. - 22. 7. 2017) na novom mieste, v Tatrapolise pri Tatralandii. Liptáci sa na ňom pokúsia vytvoriť Slovenský rekord v lyžičkovom tanci.
viac
20.09.2017
Svetový deň cestovného ruchu v Nitre
Mesto Nitra a Katedra manažmentu kultúry a turizmu Filozofickej fakulty UKF v Nitre organizuje už po dvanástykrát podujatie Svetový deň cestovného ruchu, ktorého oslavy sa viažu k 27. septembru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.88 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.35 %