Štvrtok 02.05.2024
Dnes má meniny 
Žigmund
°C
13.07.2023 10:35

Na záchrane hradu pracuje vyše 30 ľudí, pribudne tam hodovňa i recepcia


Na archívnej snímke hrad Divín v okrese Lučenec. Snímka zdroj: (tasr).


Na záchrane zrúcaniny hradu Divín v okrese Lučenec pracuje v súčasnosti vyše 30 ľudí. Samospráva plánuje počas leta zrealizovať aj projekt, ktorého cieľom je zvýšiť atraktivitu hradu v oblasti cestovného ruchu.


Pribudne tam turistická hodovňa, malé pódium, sedenie, ale tiež vstupná brána, osvetlenie či bezpečnostný kamerový systém. Uviedol to starosta obce Divín Ján Sivok.

Na realizáciu konzervačných prác na hrade Divín získala obec z Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Ľudia a hrady, ktorý je zameraný na obnovu kultúrneho dedičstva a podporu marginalizovaných rómskych komunít, vyše 300 000 eur. Prvých 25 zamestnancov obce začalo s prácami ešte počas vlaňajšej jesene.

"Celú zimu sa venovali čisteniu, odstraňovaniu náletových drevín a čisteniu bezprostredného okolia hradu. Začiatkom marca sme prijali do zamestnania ďalších desať ľudí, z toho sú traja majstri, ktorí zabezpečujú odborné murárske a tesárske práce," priblížil Sivok s tým, že popri konzervačných prácach sa na hrade realizujú aj archeologický a architektonicko-historický výskum, ktorého výstupom bude návrh obnovy hradných ruín.

Samospráva na hrade počas leta realizuje aj ďalší projekt, ktorého cieľom je zvýšiť atraktivitu hradu v oblasti cestovného ruchu. Na tento účel obec získala z výzvy pre najmenej rozvinuté okresy regionálny príspevok vo výške približne 124 000 eur.

"Vlani sa nám podarilo zariadiť mučiareň, v ktorej bol umiestnený škripec, dereš a obnovili sme aj priestory hladomorne, kde máme umiestnenú rakvu s visiacim nebožtíkom. Toto leto pokračujeme so zariadením hodovne s plochou 150 štvorcových metrov s turistickým sedením a dobovým osvetlením," uviedol starosta.

V rámci projektu na hrade pribudne aj recepcia pri vstupe do areálu, informačné tabule, malé pódium, sedenia, prechodové schodisko z dolného na horný hrad či osvetlenie. Divínsky hrad bol osvetlený i v minulosti, keďže je však areál otvorený, po viac ako desaťročí je už osvetlenie zničené. Z dôvodu bezpečnosti a ochrany pamiatky na hrade pribudne tiež vstupná brána či kamerový systém.

História hradu Divín sa datuje na prelom 13. a 14. storočia, prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1329. Postavený bol na ochranu dôležitej cesty do stredoslovenskej banskej oblasti a počas svojej existencie patril viacerým šľachtickým rodom. Divínsky hrad pustne od druhej polovice 17. storočia, intenzívnejšie záchranné práce na hrade realizuje samospráva už vyše desiatich rokov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2018
Na hrade Čabraď budú pracovať nezamestnaní i dobrovoľníci z celého sveta
Na hrade Čabraď neďaleko obce Čabradský Vrbovok v okrese Krupina sa budú túto sezónu realizovať dva projekty na jeho záchranu.
viac
26.08.2018
Hrad nad obcou opravuje tohto roku 20 nezamestnaných
Celkovo 20 nezamestnaných vykonáva počas tohtoročnej sezóny obnovu a záchranné práce na Divínskom hrade nad obcou Divín v okrese Lučenec. Umožnila to finančná podpora vo výške 25.000 eur od Ministerstva kultúry SR prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom.
viac
29.07.2019
Na hrade Revište chcú tento rok sprístupniť vyhliadku v severnej veži
V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári.
viac
04.04.2022
Chátrajúci hrad Biely Kameň vyhral hlasovanie o stavebný materiál na obnovu
Chátrajúci hrad Biely Kameň, ktorý sa nachádza v lese nad Svätým Jurom, by sa mal dočkať záchrany. Stal sa totiž víťazom v online hlasovaní o stavebný materiál na rekonštrukciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %