Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
18.12.2019 11:50

MŽP plánuje spustiť mobilnú aplikáciu na kontrolu nelegálnej ťažby v NP


Na snímke sprava podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos a riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Milan Haluš počas tlačovej konferencie k odštartovaniu prác na zefektívňovaní odhaľovania nelegálnych výrubov v národných parkoch. FOTO TASR – Dano Veselský.


Ministerstvo životného prostredia SR chce spustiť mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budú môcť ľudia nahlasovať nelegálny výrub či prepravu dreva v národných parkoch.


Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).       

Aplikácia by sa mala najprv venovať neplánovanej ťažbe, ktorá sa vykonáva pri veterných alebo podkôrnikových kalamitách. Cieľom rezortu je stransparentniť náhodnú ťažbu v národných parkoch. "Chceme umožniť verejnosti priamo v teréne v reálnom čase skontrolovať, či ide o povolenú, legálnu ťažbu alebo je tu podozrenie z nelegálnej činnosti," uviedol Sólymos. Návštevníci národného parku by si mali túto aplikáciu stiahnuť priamo do mobilu a v prípade, že narazia na ťažbu v NP, odošlú informáciu cez GPS. Obratom im aplikácia povie, či ide o legálnu ťažbu alebo nie a kto ťažbu vykonáva, vysvetlil postup šéf envirorezortu. Ak nebude ťažba legálna, posunie informáciu napríklad Slovenskej inšpekcii životného prostredia alebo správe národného parku.       

"Aplikácia zefektívni prácu ochranárov aj enviropolície, nakoľko sa budú môcť venovať takýmto podozrivým ťažbám veľmi rýchlo," povedal Sólymos.       

Podobný systém zaviedlo aj Rumunsko či Bulharsko. Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš hovorí, že rumunská aplikácia po troch mesiacoch od fungovania zaznamenala 30-percentný nárast zaregistrovaných oficiálnych prepravných dokladov. "Nelegálna činnosť v Rumunsku klesla v tomto smere o viac ako 50 percent," podotkol Haluš.       

Pripomína, že aplikáciu chcú na začiatok spustiť len v národných parkoch, pretože údaje o týchto lesoch má ministerstvo k dispozícii. Táto minimalistická verzia aplikácie by mala podľa Haluša byť financovaná zo zdrojov ministerstva.       

"Slovensko takýto systém potrebuje ako soľ," poznamenal minister. Odštartovanie prác na mobilnej aplikácii má podľa neho súvisieť s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá zvyšuje ochranu národných parkov, zakazuje v nich plošné výruby a posilňuje aj pozíciu ochranárov pri náhodnej ťažbe.       

Minister verí, že ak sa celý proces rozbehne, aplikácia by mala začať fungovať do konca budúceho roka.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.12.2018
L.Sólymos: Národné parky mali byť lepšie chránené už dávno, no stále je tu odpor
Zmeny, ktoré prináša novela zákona o ochrane prírody, mali podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) prísť už dávno. Pripomienky ochranárov, ktorí žiadajú napríklad urýchlenie presunu pozemkov pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR, preto v rozhovore pre TASR označil za legitímne.
viac
24.01.2019
Samospráva je proti ťažbe v lesoch na území Bratislavy a BSK
Z magistrátu hlavného mesta bola zaslaná výzva k súčinnosti kompetentným štatutárnym orgánom, Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ministerstvu životného prostredia a Vláde SR.
viac
29.07.2021
Debaty o budúcnosti národných parkov pokračujú
Odborné diskusie pod gesciou ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva o premene národných parkov na životaschopné organizácie po vzore moderných parkov Európy pokračovali v Malej a Veľkej Fatre.
viac
22.12.2021
Ochrana a obnova lesa musia mať prednosť pred finančným ziskom z predaja dreva
Hospodárenie v lesoch na Slovensku sa riadi nejednotnými pravidlami, investície do obnovy a výsadby lesa sú nedostatočné. Trvalo udržateľné hospodárenie s drevom s dôrazom na spoločenskú a ekologickú hodnotu lesa by malo mať podľa predsedu NKÚ SR Karola Mitríka prednosť pred ziskom z predaja dreva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %