Pondelok 06.05.2024
Dnes má meniny 
Hermína
°C
29.10.2022 09:05

Alkohol za volantom môže zabíjať


Jeden z plagátov kampane


Polícia eviduje za rok 2022 rekordný nárast požitia alkoholu za volantom. Počet smrteľných dopravných nehôd stúpa. V snahe predchádzať tragickým udalostiam na cestách pripravuje Ministerstvo vnútra SR viacero návrhov opatrení a tiež novú informačnú kampaň „Alkohol za volantom môže zabíjať“.


Hlavné heslá komunikačnej kampane sú „Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví“ a „Šoféruj iba triezvy“. Kampaň bola oficiálne spustená dnešnou tlačovou konferenciou (27. 10. 2022) za účasti ministra vnútra SR Romana Mikulca a riaditeľa odboru dopravnej polície PPZ Tomáša Vrábela.

Kampaň potrvá do konca roka

Kampaň sa bude konať do konca roka 2022 formou kampaňových videí na sociálnych sieťach Ministerstva vnútra SR Facebook a Instagram, letákovou formou a tiež prostredníctvom premietania krátkych úderných videí priamo v priestoroch čerpacích staníc.

Do komunikačnej kampane sa k ministerstvu vnútra pripojila Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu (SAPPO) - (ORLEN Unipetrol Slovakia s.r.o., SLOVNAFT, a.s., OMV Slovensko, s.r.o., SHELL Slovakia, s.r.o., JURKI - HAYTON s.r.o., BENZINOL Slovakia s.r.o., Solar 2009, a.s., OKTAN, a.s.). Do konca roka bude kampaň spustená aj v zakúpenom online mediálnom priestore.

„Dôsledky nehody na zástavke Zochova v Bratislave sú pre celú spoločnosť traumatizujúce a je nemysliteľné aby sa to opakovalo. Aj preto spúšťame informačnú kampaň, ktorá má odradiť vodičov sadať si za volant po požití alkoholu. Alkohol síce dodáva sebadôveru, zároveň ale spomaľuje zmyslové a motorické reakcie a jazda pod jeho vplyvom je nebezpečná, ako pre opitého vodiča tak pre jeho okolie,“ zdôrazňuje dôležitosť zodpovedného prístupu minister vnútra SR Roman Mikulec.

„Úmyslom našej asociácie a jej členských spoločností je pripomínanie dôležitosti bezpečnosti na cestách, nielen v kontexte tejto kampane, ale aj z pohľadu celkového zabezpečenia plynulosti cestnej premávky a zníženia nehodovosti, aj v kontexte iných nebezpečných aspektov, ako neprimeraná rýchla jazda, pokračovanie vo vedení motorového vozidla pri pociťovaní únavy, či pri nerešpektovaní ostatných pravidiel cestnej premávky. Preto veľmi vítame túto spoluprácu. Dúfame, že aj informačné kanály našich členských spoločností SAPPO napomôžu, aby bola kampaň adresovaná širokému spektru vodičov,“ hovorí výkonná riaditeľka SAPPO Zuzana Oprchalová

K nulovej tolerancii jazdy pod vplyvom alkoholu ale musí prispieť každý občan a to uvedomením sa a zodpovedným prístupom. Z prieskumu AKO pre TV JOJ vyplynulo, že až 6,2 percenta opýtaných priznalo fakt, že už viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu. Po prepočte je to alarmujúcich viac ako 274 000 ľudí. Ďalších 7,6 percenta priznalo, že tak urobili, ale len v kritickej situácii. Po prepočte na obyvateľa je to až cez 336 000 ľudí.

Polícia vykonáva od začiatku roka 2022 dopravno-bezpečnostné akcie na celom území Slovenska - v mesiaci október pod názvom Radar, predtým bezpečnostné akcie pod názvom Budík, Život, Disciplína, Zodpovednosť. Vo zvýšenom výkone dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky nepoľavíme, pričom na mesiac november je plánovaná na území SR ďalšia dopravno-bezpečnostná akcia. Za deväť uplynulých mesiacov polícia prostredníctvom kontrol odhalila 8068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov motorových vozidiel. Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015.

„Realita na našich cestách čo sa požitia alkoholu týka, je smutná. Za deväť mesiacov tohto roka evidujeme 9 073 dopravných nehôd, z toho v 1069 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je 12 %z celkového počtu dopravných nehôd,“ hovorí riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ Tomáš Vrábel.

Príprava nových opatrení

Prioritou rezortu vnútra pre nadchádzajúce dni, je preto v čo najkratšom možnom čase prijať celý rad opatrení , aby odvážlivcov pod vplyvom alkoholu na našich cestách ubúdalo. Bodový systém, stacionárne zariadenia na meranie rýchlosti v mestách a obciach, posilnenie kompetencii mestských policajtov, teoretická skúška v elektronickej podobe pre žiadateľov vodičského oprávnenia, nové návrhy v zákone o cestnej premávke súvisiace s jazdou pod vplyvom alkoholu sú všetko nové návrhy opatrní rezortu vnútra v snahe predchádzať tragickým udalostiam, ktoré spôsobil alkohol za volantom.

V súčasnosti už prebieha príprava podkladov pre projekt Automatizovaného systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR. 279 technických zariadení na dokumentovanie prekročení rýchlosti jazdy, porušení povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“ alebo na signál so znamením „Stoj!“. Radary budú osádzané v miestach, ktoré sú prednostne označené ako nehodové miesta a úseky, alebo sú z iného dôvodu označené ako kritické.

Prekročenie rýchlosti jazdy ako častá príčina dopravných nehôd sa navrhuje upraviť ako závažné porušenie a to v prípade prekročenia rýchlosti v obci o 30 km/hod a viac, (dnes o 50 km/hod) a upraviť zákon o priestupkoch tak, aby o tomto prípade nebolo prioritne realizované blokové konanie, ale policajt mohol predložiť vec na správne konanie, v ktorom mu bude môcť byť uložený aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá až na dobu 6 mesiacov.

V legislatívnom procese Ministerstva vnútra SR je aj návrh zákona zameraného na pozitívne ovplyvnenie vývoja dopravnej nehodovosti, najmä tej s následkami na životoch formou zavedenia bodového hodnotenia porušenia explicitne stanovených porušení pravidiel cestnej premávky. „Navrhujeme, aby za porušenie pravidiel cestnej premávky, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd bol pridelený fixne určitý počet bodov, po dosiahnutí ktorých bude povinný vodič motorového vozidla splniť určité povinnosti,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Taktiež pripravujeme v súvislosti s jazdou pod vplyvom alkoholu rokovania s predstaviteľmi Generálnej prokuratúry SR a ministerstvom dopravy.

Našou snahou je dosiahnuť okrem iného skvalitnenie prípravy budúcich vodičov (autoškoly). Finišujeme so spustením projektu teoretickej skúšky v elektronickej podobe pre žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia, (súčasných cca 250 otázok, ktoré sú v písomnej podobe bude nahradených cca 1600 otázkami v elektronickej podobe, ktoré dôkladnejšie preveria pripravenosť a vedomosti žiadateľov), obsahuje okruhy, ktoré sa doposiaľ neskúšali, ako napr. zásady bezpečnej jazdy.

Rokujeme aj s predstaviteľmi mestských a obecných polícií v súvislosti s rozšírením ich kompetencií najmä v dynamike cestnej premávky (meranie rýchlosti jazdy).

Komunikačnú kampaň komplexne internými kapacitami pripravil Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR MV SR.

Autor: (MV SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.06.2019
Novela cestného zákona - elektrické kolobežky/ požitie alkoholu
Kolobežky s motorčekom sú v súčasnosti, podľa platnej legislatívy, zaradené medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii nemôžeme hovoriť, podľa súčasného zákona, o dopravnej nehode.
viac
22.10.2019
Európske krajiny spolupracujú na #Prevenciaobchodovaniasludmi
Európska sieť pre prevenciu kriminality (EUCPN) a európske krajiny zahájili 17. októbra 2019 spoločnú preventívnu kampaň zameranú na obchodovanie s ľuďmi.
viac
24.09.2020
HZS bude môcť pokutovať nezodpovedných návštevníkov ferrát
Zástupcovia mesta sa stretli s príslušníkmi Horskej záchrannej služby (HZS), aby spoločne diskutovali o vysokom počte zásahov záchranárov na ferratách.
viac
24.11.2020
Príprava na sčítanie obyvateľov v roku 2021 sa začala
V mesiaci október spustil Štatistický úrad SR školenia obcí k sčítaniu obyvateľov a zároveň sa začala informačná kampaň k sčítaniu obyvateľov, ktorá má prispieť k edukácii obyvateľov, ako sa správne sčítať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %