Utorok 19.11.2019
Dnes má meniny 
Alžbeta
°C
17.10.2019 11:00

ZUŠ má sto rokov, jubileum si pripomína veľkou výstavou


Ilustračná snímka (tasr)


Výtvarné diela od 50 autorov, ktorí boli v minulosti spätí so Základnou umeleckou školou (ZUŠ) na Nádvornej ulici vo Zvolene, môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci tamojšieho Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM).


Výstava bola nainštalovaná pri príležitosti 100. výročia založenia umeleckej školy.       

"Vystavené sú diela výtvarníkov, ktorí patria do histórie výtvarného odboru. Ide o pedagógov, žiakov odboru, z ktorých mnohí sú dnes profesionálni umelci, a tiež priateľov - výtvarníkov, podieľajúcich sa svojou odbornosťou na rozvoji odboru," uviedla pre TASR pedagogička ZUŠ Tatiana Harachová. Ďalšia časť výstavy približuje históriu školy a významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o jej súčasnú podobu.       

ZUŠ vznikla pôvodne ako mestská hudobná škola. História zaznamenala jej vznik 1. novembra 1919 a v ten istý deň sa začala aj výučba. Za sto rokov jej existencie boli založené ďalšie umelecké odbory. V súčasnosti pôsobia na škole štyri: hudobný, tanečný, literárno-dramatický a výtvarný.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.04.2018
Pozvánka na Zvolenskú hudobnú jar
Podujatia Zvolenskej hudobnej jari sa konajú v piatok a sobotu v nádhernom priestore Kráľovskej siene Zvolenského zámku.
viac
01.07.2018
Folklórne slávnosti pod Poľanou pripomenú aj 380. výročie založenia Detvy
Scénické i komorné folklórne programy, sprievodné podujatia ako Jarmok tradičných ľudových remesiel, Gajdošský dvor, ale i výstavy sôch, drevených plastík či modrotlače budú súčasťou 53. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou 6. - 8. júla.
viac
23.11.2018
Dubnická priemyslovka oslavuje sedemdesiatku
Stredná priemyselná škola v Dubnici nad Váhom v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja oslávi okrúhle 70. výročie svojho založenia. Vychovala hokejistu Mária Bližňáka i súčasného župana Jaroslava Bašku.
viac
12.09.2019
Živijó 50! - Oslavy SNG na Zvolenskom zámku
V septembri 2019 uplynie 50 rokov od sprístupnenia expozícií Slovenskej národnej galérie (SNG), ktoré vznikli v priestoroch zrekonštruovaného Zvolenského zámku. Vedenie galérie pri tejto príležitosti pripravilo pre návštevníkov pestrý program a už v piatok 13. septembra začne na zámku veľká oslava.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %