Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
24.01.2023 07:45

ŽSK obmedzil investičné akcie a organizácie dostali manuál, ako šetriť


Na snímke vľavo riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Ondrej Buzala, predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a riaditeľka ekonomického odboru ŽSK Katarína Gazdíková počas tlačovej konferencie na tému Rozpočet ŽSK na Úrade ŽSK v Žiline. Snímka zdroj: (tasr).


Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) by mal v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vyše 241 miliónov eur. Poslanci budú o jeho návrhu rozhodovať 30. januára.


Zostavovanie tohtoročného rozpočtu bolo podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej vzhľadom na rast cien veľmi náročné. Podotkla, že museli obmedziť vlastné investičné akcie a zamerať sa najmä na projekty z eurofondov. Krajské organizácie zas dostali manuál, ako by mali šetriť na energiách.

"Sme v období, keď sa rozpočet netvorí ľahko, máme energetickú krízu, infláciu, vojnu a nám zostala povinnosť v maximálnej miere zachovať fungovanie našich základných povinností, kompetencií, služieb. Rozhodli sme sa, že pôjdeme cestou zachovania všetkých služieb a zvyšovania ich kvality. Chceme venovať všetko úsilie tomu, aby sa nám podarilo ukončiť rozpracované projekty z tohto programového obdobia," povedala Jurinová na pondelňajšej tlačovej konferencii v Žiline. Doplnila, že kraj vidí príležitosť aj v nových výzvach na získavanie externých zdrojov.

Predsedníčka ŽSK priblížila, že rozpočet z vyše 90 percent zamerali na služby, ktoré poskytovali doteraz. "Našim organizáciám zvyšujeme platby zhruba o desať percent. Aj ony však musia pridať ruku k dielu a hľadať vnútorné rezervy," dodala. Šetrenie podľa Jurinovej najviac zasiahne oblasť dopravy, konkrétne spomenula správu ciest, kde už nebudú môcť z vlastných zdrojov robiť toľko menších opráv ako po minulé roky.

Jurinová uviedla, že minulý týždeň zasadli komisie, ktoré ukázali, ako poslanci a kluby reagujú na návrh rozpočtu. Podotkla, že navrhli isté úpravy. Konkretizovala, že išlo o sumu, ktorá súvisí s propagáciou kraja, sumy alokované pre dohodárov a sumy na právne služby. "Spoločne sme si to rozobrali, povedali sme si, v čom vieme nájsť rezervu. Verím, že nájdeme zhodu na tom, aby všetky naše organizácie mohli od februára fungovať v štandardnom režime," podotkla.

Poslanecký klub Hlasu-SD v ŽSK v reakcii na návrh rozpočtu upozornil, že z rokovaní jednotlivých komisií vychádzajú nespokojnosť a obavy, z čoho bude kraj financovať základné fungovanie nemocníc, škôl, sociálnych centier. "V rozpočte vidíme, že vedenie opäť plánuje 300 000 eur na externé právne služby, 377 000 eur na marketing a propagáciu či 398 000 eur na kritizované zmluvy dohodárov. Nesmierne ma mrzí, že chcú takýmto spôsobom vynaložiť financie, obzvlášť v tejto ťažkej dobe. Kraj musí všetky peniaze sústrediť na pomoc ľuďom," poznamenal podpredseda klubu Peter Slyško. Doplnil, že rozpočet sú pripravení schváliť až po akceptácii ich pripomienok. Podľa svojich slov však Slyško verí, že nájdu konsenzus a rozpočet prejde.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.12.2022
V roku 2023 bude mesto hospodáriť s rozpočtom takmer 41,5 mil. eur
Mesto Nové Zámky bude v roku 2023 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovej sume 41 482 316 eur. Vyplýva to z návrhu mestského rozpočtu, ktorý budú poslanci schvaľovať na svojom zasadnutí 14. decembra.
viac
20.12.2022
Žilinský samosprávny kraj začne v roku 2023 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) začne v roku 2023 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Poslanci zastupiteľstva ŽSK by mali budúcoročný rozpočet schvaľovať na januárovom zasadnutí. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala po pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva ŽSK v Žiline.
viac
25.01.2023
BSK má vytvorené rezervy pre prípadné enormné zvýšenie cien za energie
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má vytvorené rezervy, ktoré mu pomôžu v prípade enormného zvýšenia cien za energie oproti pôvodným predpokladom. Uviedla to hovorkyňa BSK Lucia Forman.
viac
13.02.2023
Petržalka by mala hospodáriť s vyše 56 mil. eur, predkladá návrh
Bratislavská Petržalka by mala v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 56,49 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý predkladá miestny úrad na najbližšie rokovanie petržalských poslancov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %