Foto: ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) súhlasí s financovaním materských škôl (MŠ) zo štátneho rozpočtu. V tejto súvislosti podpísalo memorandum s ministerstvom školstva. Pre samosprávy za ostatných 20 rokov ide o najväčšiu zmenu, čo sa týka riešenia kompetenčného rámca miest a obcí SR.
Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda ZMOS Jozef Božik. „Peniaze, ktoré boli dnes viazané na originálne kompetencie z výnosu dane z príjmov fyzických osôb prejdú pod správu rezortu školstva v tom kontexte, že tieto peniaze sa vrátia späť do rozpočtov miest a obcí v podobe peňazí, ktoré budú účelovo viazané na výkon činnosti MŠ," objasnil Jozef Božik. Vyzdvihol záujem rezortu o rokovania aj konštruktívny prístup.
Prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský podporuje zvyšovanie dostupnosti MŠ. Matky či rodič môžu podľa neho teda odísť do pracovného pomeru. Skonštatoval, že po viacerých rokoch zamestnávatelia čelia najväčšej výzve, a to nedostatku kvalifikovanej sily. Tento problém sa podľa Mária Lelovského stáva otázkou konkurencieschopnosti celého Slovenska. V tejto súvislosti vníma RÚZ podporu aj zo strany ministerstva školstva a víta zmeny, ktoré prináša.
Ako zhodnotila podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Paula Puškárová, zmeny, s ktorými prichádza rezort školstva, sú adresné a odborné. Riešia podľa nej konkrétne veci, na ktoré už dlhodobo verejnosť poukazuje.
„Má sa vytvoriť diferencovaný a transparentný systém financovania predprimárneho vzdelávania, aby sa zabezpečila stabilita, odolnosť a účelové viazanie finančných prostriedkov vyčlenených na vzdelávanie," uviedlo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR. Návrhom sa splní jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo podotklo, že nepredpokladá rozpočtovo nekrytý vplyv na rozpočet verejnej správy ani vplyv na príjmy a výdavky verejnej správy celkom. Rovnako nepredpokladá vplyv na limit výdavkov verejnej správy.
V súčasnosti sú podľa rezortu MŠ bez ohľadu na zriaďovateľa financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na výnose na dani z príjmov fyzických osôb. Riaditeľ spádovej materskej školy by mal byť podľa materiálu povinný prednostne prijať na povinné predprimárne vzdelávanie deti s trvalým pobytom v obci, deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu a deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie.
Zároveň sa má novelou upraviť postup umiestňovania detí na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole tak, aby sa eliminovalo školské vyučovanie v základných školách v popoludňajších hodinách, tzv. dvojzmenná prevádzka. „Uvedomujeme si, že sú tu mnohé školy v mnohých regiónoch, ktoré nie sú schopné odstrániť okamžite zákaz dvojzmennej prevádzky, a preto tieto dostanú prechodné obdobie, ale máme tu opäť finančné prostriedky aj z plánu obnovy a odolnosti, ktorými chceme pomáhať týmto regiónom a školám, aby vybudovali úplne nové kapacity," povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Prvotný návrh počtu miest na gymnáziách, stredných priemyselných školách či stredných odborných školách by malo podľa Druckera vytvárať ministerstvo. Následne by návrhy mali byť prerokovávané. „Krajom naďalej zostane ich právomoc určiť finálne výkony a tak isto naďalej ministerstvu školstva zostane pôsobnosť odvolacieho orgánu," podotkol.