Utorok 07.07.2020
Dnes má meniny 
Oliver
°C
05.06.2020 07:30

ZMOS podporilo iniciatívu Kohézna aliancia


Snímka zdroj:(cpmr.org)


Združenie miest a obcí Slovenska sa k včerajšiemu dňu, ako jediné združenie samospráv na Slovensku, prihlásilo k podpore kohéznej politike v budúcom programovom období 2021-2027, a to pripojením sa k iniciatíve Kohézna aliancia.


Chceme tak zvýrazniť záujem na európskej podpore aktivít smerujúcich k znižovaniu regionálnych rozdielov a využívaniu eurofondov na opatrenia, ktoré samosprávy v maximálnej miere potrebujú.

Výrazná časť rozpočtu EÚ na kohéziu

V súčasnosti tvorí kohézna politika 1/3 rozpočtu EÚ a zároveň znižuje regionálne rozdiely, vytvára pracovné miesta, otvára nové obchodné príležitosti a zaoberá sa hlavnými globálnymi otázkami, ako sú zmena klímy a migrácia. #CohesionAlliance je koalíciou tých, ktorí sa domnievajú, že politika súdržnosti EÚ musí byť aj naďalej pilierom budúcnosti EÚ. Vyžaduje, aby sa rozpočet EÚ po roku 2020 posilnil, zefektívnil, zviditeľnil a sprístupnil kohéznu politiku pre všetky regióny Európskej únie. Od národných, regionálnych a miestnych samospráv po malé a stredné podniky, mimovládne organizácie, školy, univerzity, kultúrne organizácie.

Aliancia je široko etablovaná

Aliancia bola vytvorená na základe spolupráce Európskeho výboru regiónov s poprednými európskymi združeniami miest a regiónov (CEMR – Rada európskych obcí a regiónov, EUROCITIES, AER – Zhromaždenie európskych regiónov, AEBR – Asociácia európskych hraničných regiónov, CALRE – Konferencia európskych regionálnych zákonodarných zhromaždení, CPMR – Konferencia okrajových prímorských regiónov). Iniciatíva pokrýva 97 % európskej populácie.

Partnerom iniciatívy je zatiaľ 121 regiónov, 95 miest, 40 okresov, 46 národných združení miest a obcí, 35 európskych asociácií a 10 619 jednotlivcov v rámci Európskej únie. Spolu je to približne cca 12 000 partnerov. Partnerom sú napríklad partnerské združenia ZMOS z Českej republiky, Maďarska, Švédska, Fínska, Litvy a Holandska.

Posilniť rozpočet a riešiť regionálne rozdiely

Iniciatíva #CohesionAlliance požaduje, aby sa rozpočet EÚ po roku 2020 posilnil, zefektívnil, zviditeľnil a sprístupnil kohéznu politiku pre všetky regióny Európskej únie. Od národných, regionálnych a miestnych samospráv po malé a stredné podniky, mimovládne organizácie, školy, univerzity, kultúrne organizácie.

V súčasnosti pripravila koalícia partnerov Kohéznej aliancie „Vyhlásenie Združenia pre súdržnosť (#CohesionAlliance) na podporu súdržnej, udržateľnej a odolnej Európy“, ktorý má v súčasnosti podobu návrhu, finálna verzia bude zverejnená v nasledujúcich dňoch, pred zasadnutím Európskej rady, ktoré sa uskutoční 19. júna 2020.

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR
Štrbské Pleso – 6. apríl 2016 - Predseda ZMOS Michal Sýkora zvolal 6. rokovanie Rady ZMOS. Uskutočnilo sa 5. a 6. apríla 2016 v Štrbskom Plese. Dvojdňový program rokovania tvorilo 21 bodov, medzi ktorými dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR 2016 - 2020.
viac
06.10.2017
Konferencia v Košiciach skúma príčiny nárastu politického extrémizmu v EÚ
Európska únia medzi demokraciou a politickým extrémizmom je témou medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes koná v Košiciach. Podujatie organizuje Inštitút európskych demokratov (IED) so sídlom v Bruseli.
viac
04.02.2019
Európska únia i Slovensko trpia nedostatkom rastlinných bielkovín
Ministri poľnohospodárstva členských štátov Európskej únie (EÚ) minulý týždeň rokovali o riešení nedostatku rastlinných bielkovín v EÚ. Únia ich musí pre zabezpečenie dopytu po potravinách dovážať z tretích krajín. Agroministri diskutovali aj o africkom more ošípaných.
viac
18.06.2020
Ochrana mestských infraštruktúr a služieb pred počítačovými hrozbami
Európska komisia (16. 6.) oznámila, že prostredníctvom programu Horizont 2020 poskytne viac ako 38 miliónov EUR na podporu niekoľkých inovačných projektov v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry pred počítačovými a fyzickými hrozbami a na zvýšenie inteligentnosti a bezpečnosti miest.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %