Ilustračná snímka (int).
Prvé prijaté kroky v rámci novely zákona o EŠIF a aktualizácie textu zmluvy o NFP naznačujú, že procesy sa postupne hýbu, čo je pozitívna správa aj pre mestá a obce.
Mestá a obce, ktoré patria ku kľúčovým žiadateľom o finančné prostriedky z európskych fondov, dlhodobo poukazujú na závažné problémy v procese čerpania týchto zdrojov. Či už sú to nevyvážené zmluvy, ťažkopádne procesy, byrokratická záťaž alebo toľko obávané a často nespravodlivé korekcie, všetky tieto faktory nepomáhajú Slovensku čerpať pridelené eurofondy, práve naopak .Pritom práve účinná pomoc a podpora čerpania by mala byť primárnym záujmom nielen prijímateľov, ale aj riadiacich orgánov, v tomto prípade štátu.
Združenie miest a obcí Slovenska dlhodobo aktívne vstupuje do rokovaní a neustále predkladá návrhy na zlepšenie situácie. Konečne, po viacerých rokovaniach so štátnymi predstaviteľmi došlo k určitému posunu a zhode v tom, ako presadiť konkrétne návrhy, ktoré zahŕňali nielen riešenie existujúcich problémov a komplikovaných postupov, ale tiež navrhovali veľmi konkrétne riešenia pre budúcnosť. Výsledkom politických rokovaní bolo to, že vo viacerých zásadných témach došlo k zhode všetkých relevantných zúčastnených.
Snaha o vyrovnanie nerovných podmienok medzi riadiacim orgánom a konečným prijímateľom
Nový zákon o EŠIF je východiskovým legislatívnym rámcom a preto aj základným predpokladom na to, aby sa zmiernili nerovné podmienky medzi riadiacim orgánom a konečným prijímateľom. Ide o najzásadnejšiu zmenu, keď sa mení pohľad na postavenie prijímateľov. Jednak je možné brániť sa pri udelení korekcie a obrátiť sa na Radu ÚVO (pôsobí podľa zákona o verejnom obstarávaní ako samostatný odvolací orgán), ktorá v danej veci začne konanie, ale taktiež bude v zmluve o NFP explicitne zavedený zákaz retroaktivity. Rovnako bude v zmluve zavedený zákaz šikanózneho jednania kontrolórov voči prijímateľom, keď často vyžadovali dokumenty tak výrazne nad rámec, že prijímateľ ani nemohol predpokladať, že by mal obdobné dokumenty predkladať. Ďalšou navrhovanou úľavou je nevymáhanie udelených korekcií do 200 eur.
Posilnenie kontrol ÚVO
Nový zákon o VO zavádza tzv. ex ante a ex post kontrolu. V nadlimitných zákazkách bude táto kontrola povinná. Jej zmyslom je kontrola procesov verejného obstarávania. Rozhodnutie ÚVO by malo byť rozhodujúce. Zabezpečí sa tým odbornosť, ktorú riadiace orgány neboli schopné z objektívnych príčin zabezpečiť a tak by následne nemalo dochádzať k takému rozsahu udelených korekcií. Rovnako sa na žiadosť ZMOS do zákona doplní účel zavedenia slovného spojenia „mohol vedieť“, ktoré je vo svojej samotnej podstate rozporuplné a v prípade jeho neodbornej alebo svojvoľnej aplikácie spôsobuje prijímateľom značnú škodu.
Zavedenie 2-kolovosti
Jedným z najkľúčovejších posunov k zvýšeniu efektívnosti procesov je určite aplikácia 2-kolových výziev. Vo všetkých relevantných dopytovo orientovaných operačných programoch by sa mali projekty vyberať 2-kolovým spôsobom...
Čítajte v Obecných novinách č. 51-52/2016 na str. 1-2