Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
20.01.2021 10:40

Začala sa spolupráca na posilnenie globálneho vzdelávania na Slovensku


Ilustračná snímka: (tasr).


Podpora a rozvoj aktivít na posilnenie globálneho vzdelávania na Slovensku. To je hlavným cieľom spolupráce medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Európskou sieťou pre globálne vzdelávanie (GENE).


Posilnenie globálneho vzdelávania na Slovensku vychádza zo Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce na roky 2019 – 2023, ako aj z Agendy 2030 a iných príslušných predpisov.

Kooperácia rezortov spolu s GENE zaistí súdržnosť politík a komunikáciu s kľúčovými stranami zapojenými do globálneho vzdelávania ako napríklad ministerstvá, ich útvary, ich priamo riadené organizácie, organizácie občianskej spoločnosti, vzdelávacie inštitúcie, či samosprávy, s ktorými bude podľa potreby nadviazaná spolupráca. Zámerom je dosiahnuť synergiu, prehĺbiť a rozšíriť vplyv vzdelávacích činností v oblasti globálneho vzdelávania na Slovensku.

Národný proces konzultácií o globálnom vzdelávaní zahŕňa najmä:

- definovanie národných priorít v oblasti globálneho vzdelávania,

- zorganizovanie národného seminára o globálnom vzdelávaní,

- podporu vytvorenia národného akčného plánu alebo stratégie pre globálne vzdelávanie,

- technickú podporu pre globálne vzdelávanie a učenie sa, čerpajúc z osvedčených postupov iných európskych krajín.

GENE sa usiluje o to, aby raz mali všetci ľudia v Európe v solidárnosti s ľuďmi na celom svete prístup ku kvalitnému globálnemu vzdelávaniu. V rámci snahy zabezpečiť vyššiu národnú podporu, kvalitu a dosah v oblasti globálneho vzdelávania v európskych krajinách, podporuje sieť GENE rozvoj národných štruktúr, financovania a podporných mechanizmov s finančnou podporou Európskej komisie, ministerstiev a národných agentúr zapojených do siete GENE.

Autor: (minedu.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.02.2019
Rezort školstva začal spoluprácu s OECD navytvorení Národnej stratégie zručnosti
Zručnosti potrebné pre budúci trh práce v kontexte Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVaV) boli 29. januára, okrem iného, témou podujatia s názvom Skills Strategy Seminar: Slovak Republic.
viac
25.11.2020
Rezort školstva pripravil Nultý akčný plán
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v rámci vnútrorezortného dialógu a v spolupráci s odborníkmi z praxe, identifikovalo kľúčové oblasti, ktorých riešenie bude prioritné počas roka 2021.
viac
12.02.2021
Inovatívne metodické materiály pre učiteľov
Učitelia na základných aj stredných školách majú možnosť pracovať s bádateľsky orientovanými inovatívnymi metodikami a učiť nové informatické či motivačné predmety. Materiály sú pre každého z pedagógov dostupné bezplatne.
viac
18.03.2021
Modelová škola ako inšpirácia pre inovácie vo vzdelávaní
Inšpiratívna a moderná. Taká má byť modelová škola, ktorá je jedným z projektov ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %