Snímka zdroj: (VSM).
Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach a Zemplínske múzeum v Michalovciach pripravili v Dome remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach výstavu Pastierske umenie z rohoviny.
"Výstava približuje možno pre verejnosť nie veľmi známe predmety, ktoré kedysi zhotovovali pastieri. Ako vieme, najmä nížinné oblasti východného Slovenska, Zemplína, v povodí riek Bodrog, Uh, Tisa boli oblasťami, kde boli obrovské pastviny, kde sa pásol jednak hovädzí dobytok, ale aj stáda ošípaných, kôz a oviec. Pastieri, okrem toho, že sa venovali paseniu a tomu, čo s tým súvisí, mnohí z nich, ktorí boli výtvarne a remeselne zručnejší, začali z rohoviny vyrábať určité predmety. Boli to predmety používané nielen na trúbenie, alebo zaháňanie dobytka, ale aj výrobky, ktoré v sebe nesú zaujímavé a krásne výtvarné motívy. Pastier do nich vyryl svoje vnútro, dušu, svoj estetický a výtvarný svet, aký videl okolo seba," priblížila etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach Klaudia Buganová.
Roh slúžil ako signálny nástroj, ale vyrábali sa z neho podľa jej slov i rôzne praktické predmety, ako napríklad hrebene do vlasov, spony, alebo nádobky na soľ, cukor či koreniny.
Podľa Buganovej rohovina je kvalitný materiál a špecifikum mu dodáva jeho farebnosť. "Biele rohy, alebo sfarbené do žlta, poskytovali prirodzený odtieň. Ryté ornamenty alebo tá výzdoba ukazovala, ako sa ten produkt zmenil na umelecký výrobok," vysvetlila etnografka.
Keďže výstavu pripravilo Zemplínske múzeum z Michaloviec, prevažná časť exponátov pochádza z oblasti bývalej Zemplínskej a Užskej župy. "Niektorí autori sú neznámi, niektorých mená veľmi dobre poznáme. Taký nasledovník, alebo ten posledný, dalo by sa povedať človek, ktorý zhotovoval takéto predmety, bol Tibor Galgóczy, ktorý sa tomu aj venoval. Mal veľkú zbierku, lebo predmety z rohoviny sa od pastierov dostávali k statkárom, ľuďom, ktorí to vedeli oceniť, a potom ich od nich získali aj zberatelia," doplnila Buganová.
Rohovinou sa podľa etnografky dnes inšpirujú najmä výrobcovia šperkov. "Jednak je ľahko spracovateľná, nie je to tvrdý materiál a šperky v tej belosti a žiarivej kráse veľmi pekne vyniknú. Máme tu aj ukážku takýchto rohovinových šperkov,“ dodala.
Výstavu si môžu záujemcovia pozrieť v priestoroch VSM do 16. apríla.