Záplavy sú jedným zo strašiakov bezpečnostných zložiek. (Foto: Pixabay.com)
Úlohou Stratégie manažmentu bezpečnostných rizík SR, je jasné pomenovanie najrôznejších bezpečnostných rizík, ktoré môžu ohroziť obyvateľov Slovenska a krajinu ako takú. Stratégia má prispieť k znižovaniu škôd na životoch a majetku, spôsobených prírodou a inými mimoriadnymi udalosťami.
Povodne, zosuvy pôdy, ale aj požiare a víchrice sú na Slovensku častým prejavom výkyvov počasia. Zanechávajú za sebou nielen zničené cesty, ale najmä ľudí odrezaných od vody, elektriny či prístupu k základným potrebám. Meniaca sa klíma tak právom patrí medzi najväčšie environmentálne, sociálne aj bezpečnostné výzvy súčasnosti. V snahe znižovať škody prírodných katastrof pripravilo ministerstvo vnútra dokument Stratégia manažmentu rizík, ktorú na rokovaní 13. januára 2016 schválila vláda.
Stratégia zavádza komplexný a systematický prístup k manažmentu rizík vo všetkých jeho fázach od prevencie rizík, cez pripravenosť a reakciu na mimoriadnu udalosť až po odstraňovanie následkov a obnovenie ekonomického a spoločenského života. „Našim cieľom nie je iba zosumarizovať viac či menej hroziace riziká, ale vytvoriť podmienky pre komplexný systém ich monitorovania a prevencie za účasti všetkých relevantných inštitúcií. Pri vzniku mimoriadnej udalosti je totiž nesmierne dôležité mať dobre pripravené jednotlivé kroky a intervenčné kapacity tak, aby poskytovanie pomoci bolo rýchle a zodpovedajúce rozsahu vzniknutej situácie. Len takto vieme pomôcť chrániť to, čo má pre nás najväčšiu hodnotu,“ vysvetlil podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák.
Viac v Obecných novinách 3-4/2016 na str. 18.