Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
23.06.2022 12:35

Vláda preplatí obciam za testovanie na COVID-19 spolu 1,19 milióna eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Štát preplatí obciam v pôsobnosti 21 okresných úradov vyše 1,19 milióna eur za výdavky súvisiace s testovaním obyvateľstva na ochorenie COVID-19 počas vyhlásenej mimoriadnej situácie. Návrh v stredu schválila vláda.


"Po dôslednom spracovaní veľkého množstva dokumentov, potvrdení o splnení úloh, ako aj dokladov o spotrebe materiálu a energií môžeme konečne pristúpiť k refundácii výdavkov za testovanie. Chcem poďakovať samosprávam za obrovské nasadenie a zodpovednosť, ktorými prispeli k záchrane ľudských životov," skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec.

O refundáciu nákladov požiadalo 15 miest, 15 mestských častí a 111 obcí v územnej pôsobnosti 21 okresných úradov. Ako pripomenul rezort, vláda už v tomto a minulom roku preplatila samosprávam výdavky za záchranné práce počas pandémie za viac ako desať miliónov eur.

Financie by mali smerovať napríklad do Dolného Kubína, Komjatíc, Liptovského Mikuláša, Veľkého Kýra, ale aj viacerých obcí v okrese Levoča, Púchov, Nitra či Košice-okolie. Výška preplatených výdavkov je rôzna, od 30 eur až po vyše 230 000 eur.

Samosprávy organizovali testovanie na základe verejnej výzvy predsedu vlády, ktorý verejne deklaroval, že im štát dodá testy a uhradí náklady. Nepomer vo výdavkoch vzhľadom na rozdiely v počte testovaných a vynaložených financií spôsobilo podľa predkladateľov nastavenie COVID automatu a zmien farieb okresov, ale aj presuny obyvateľstva.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2020
Samosprávy náročné úlohy pri testovaní zvládli
Slovenské mestá a obce náročné úlohy, ktoré boli potrebné pre zabezpečenie celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, zvládli. Po druhom kole celoplošného testovania, ktoré sa realizovalo počas uplynulého víkendu to skonštatoval predseda ZMOS B. Tréger.
viac
20.11.2020
Vláda schválila refundáciu nákladov
Vláda SR vo štvrtok na svojom rokovaní schválila materiál vo vzťahu k refundácii nákladov, ktoré vynaložili mestá a obce v súvislosti s celoplošným testovaním.
viac
24.11.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger sa obrátil na poslancov parlamentu
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa v súvislosti s doterajším nepreplatením výdavkov samospráv za testovanie obrátil na poslancov parlamentu z vládnej koalície, ktorí súčasne pôsobia v pozícii štatutárnych predstaviteľov miest a obcí.
viac
09.02.2022
Mestám a obciam preplatia pandemické výdavky vo výške 2,49 milióna eur
Vláda uhradí mestám a obciam výdavky v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou pandémiou v celkovej výške 2 498 340 eur. Návrh Ministerstva vnútra (MV) SR v stredu schválila vláda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %