Snímky zdroj: (OcÚ).
Materská škola (MŠ) Beluša umožní deťom vďaka projektu z grantového programu Trenčianskeho samosprávneho kraja „Zelené oči“ outdoorové vzdelávanie.
Belušská materská škola je aktívna v zapájaní sa do projektových výziev a vďaka jednej z nich sa jej podarilo zatraktívniť nevyužívanú plochu v areáli svojho elokovaného pracoviska v Hloži na nápaditý a výchovný priestor umožňujúci vzdelávanie s environmentálnym charakterom.
Projekt „Vonku hravo a zdravo!“ bol podaný v rámci grantového programu „Zelené oči“ Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý v štyroch kolách prerozdelil obciam a jej rozpočtovým a príspevkovým organizáciám sumu 80 tisíc eur. Dotácia pre belušský projekt bola vo výške 2 000 eur. Projekt sa začal realizovať ešte cez letné mesiace a jeho slávnostné otvorenie sa konalo 18. novembra za účasti starostu obce Jána Prekopa, prednostu Obecného úradu Mgr. Patrika Štrbáka, riaditeľky MŠ Beluša Mgr. Ireny Gulišovej, zástupkyne MŠ Beluša Mgr. Ivany Filkovej a záhradnej architektky Ing. Eriky Némedy. Krátky program na ľudovú a jesennú tému si pre hostí pripravili aj deti z dvoch tried elokovaného pracoviska MŠ Beluša- Hloža.
„Sme dynamická materská škola, ktorá reaguje na nové podnety a realizovaný pocitový chodník s vyvýšenými záhonmi umožní zážitkové vzdelávanie detí v exteriéri. Veľmi ďakujem za pomoc obci Beluša, Ing. E. Némedy za vizualizáciu školského dvora a odbornú pomoc, koordinátorke projektu Bc. J.Baštugovej, zástupkyni MŠ Beluša Mgr. I. Filkovej a ostatným zamestnancom materskej školy, ale aj rodičom detí z elokovaného pracoviska Hloža za odvedenú prácu,“ hodnotí Mgr. Irena Gulišová, riaditeľka MŠ Beluša.
Primárnym cieľom projektu s názvom „Vonku hravo a zdravo!“ bolo zo starého nevyužívaného pieskoviska vytvoriť pocitový chodník s veľkým kvetináčom na bylinky a vyvýšené záhony na rôzne druhy zeleniny. V prvotnej fáze bol vyrovnaný a vyhrabaný pozemok, ošetrila sa existujúca betónová skruža, následne sa osadili drevené predely a rámy záhonu, ten sa naplnil hlinou a do pocitového chodníka sa vysadili jednotlivé segmenty z rôznych druhov prírodných materiálov. Tie môžu deti objavovať rôznymi zmyslovými vnemami a oddýchnuť si môžu na okraji chodníka, ktorý tvoria drevené lavičky. Vyvýšené záhony na zeleninu sú pestrofarebné a prispôsobené veku 3 až 7 rokov. Prvé rastlinky (cibuľa a cesnak) sú už zasadené. K obom inštaláciám patria aj informačné tabule.
„Aj týmto spôsobom chce vedenie materskej školy u detí rozvíjať emocionálny vzťah k prírode, zodpovednosť za rastliny, zmyslové vnímanie, motorické zručnosti a pracovné návyky. Prírodu tak približujeme deťom cez zážitkové učenie. S podporou všetkých menovaných sa podarilo vytvoriť atraktívny priestor na rôzne formy výchovno- vzdelávacieho procesu našich detí,“ dopĺňa Mgr. Ivana Filková, zástupkyňa MŠ Beluša. S novými vzdelávacími prvkami na školskom dvore je spokojný aj starosta obce Ján Prekop: „V prvom rade ďakujem Trenčianskemu samosprávnemu kraju za poskytnutie dotácie, ale aj všetkým ostatným, vďaka ktorým sa podarilo urobiť kus peknej práce, z ktorej sa budú tešiť, ale aj vzdelávať naši najdrahší- naše deti.“