Utorok 25.02.2020
Dnes má meniny 
Frederik, Frederika
°C
24.09.2018 07:25

V Zemianskych Kostoľanoch spomínali na oslobodenie


Ilustračná snímka OcÚ


V priebehu šiestich rokov obci pri príležitosti výročia SNP už po štvrtýkrát zorganizovali podujatie História bojov.


Kým predchádzajúce ročníky boli zamerané na tému Slovenského národného povstania, v tomto roku scenár zaviedol návštevníkov do obdobia oslobodenia v roku 1945. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Viking a na ukážke sa podieľalo 111 účastníkov zo 16 klubov zo Slovenska, Česka a Slovinska. V scenári si našli svoje miesto aj členovia miestneho detského folklórneho súboru Domovinka, ako aj obyvatelia obce.

Milovníci histórie tu mohli vidieť množstvo historickej vojenskej techniky, z ktorej najväčší záujem vyvolal sovietsky tank T-34, z ostatných obrnené vozidlo, nákladné, terénne a štábne automobily, motocykle a delá. Veľkú pozornosť upútali vzdušné súboje sovietskych a nemeckých lietadiel. Komentátor návštevníkov oboznamoval s dianím na bojisku a súčasne informoval aj o technických parametroch použitej bojovej techniky alebo o stratégiách boja oboch nepriateľských strán. Najmä deti zaujal dobový vojenský tábor.

Hlavným cieľom podujatia bolo neustále si pripomínať, a to najmä mladým, že dnešná sloboda stála veľa ľudských životov. Napriek tomu, že sa naplnil už život dvoch až troch generácií, nechceme a nesmieme zabúdať na hrdinstvá našich otcov a starých otcov, ktorí tak ako my a každý národ, túžili po slobode.

Poďakovanie vedenia obce patrí všetkým obyvateľom, členom spoločenských a záujmových združení v obci, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu tohto podujatia.

Autor: (OcÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2018
V Dargovskom priesmyku pri Košiciach si uctili padlých hrdinov SNP
Dargovský priesmyk pri Košiciach bol podľa podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD) počas bojov druhej svetovej vojny strategickým miestom a má špeciálne postavenie nielen v dejinách kraja, ale celého Slovenska.
viac
07.08.2019
Telgárt bol počas SNP malým Stalingradom, po vojne sa volal Švermovo
Rozvoj horehronskej obce Telgárt, ktorý prinieslo vybudovanie železničnej trate Červená Skala – Margecany, zastavila druhá svetová vojna. Podľa historikov sa počas SNP o túto oblasť odohrali najväčšie, ale aj najúspešnejšie boje medzi slovenskou armádou spolu partizánmi s Nemcami.
viac
17.08.2019
V záhrade trnavského múzea sa usadia vojenské tábory aj s technikou
Slovenskí vojaci s výzbrojou a výstrojom, ktorí sa zapojili do bojov Slovenského národného povstania, sa na konci augusta usadia v záhradách Západoslovenského múzea. Klub vojenskej histórie (KVH) Trnavská posádka pripravuje rekonštrukciu udalostí pri odchode vojakov a dobrovoľníkov z Trnavy do SNP.
viac
05.09.2019
Rekonštrukciou bojov o kótu Hrb si pripomenú najvýznamnejšiu udalosť SNP
Najvýznamnejšiu udalosť Slovenského národného povstania (SNP) v obci Rimavská Baňa v Rimavskosobotskom okrese, boje o kótu Hrb, si miestni obyvatelia pripomenú historickou rekonštrukciou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %